Γιάννη, εσύ σούπερ σταρ! (ΒΙΝΤΕΟ)

2015-10-31T10:02:08+00:00 2015-10-31T10:02:08+00:00.

31/Oct/15 10:02

Εντυπωσιακά ξεκίνησε την τρίτη του χρονιά στο ΝΒΑ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που έκανε θραύση με την απόδοσή του, όμως οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Ουίζαρντς με 118-113

Του Νίκου Βαγγέλη/vaggelis@eurohoops.net

Εντυπωσιακά ξεκίνησε την τρίτη του χρονιά στο ΝΒΑ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που έκανε θραύση με την απόδοσή του, όμως οι Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκαν από τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς με 118-113.

Ο Έλληνας γκαρντ / φόργουορντ άγγιξε το τέλειο. Ήταν καταιγιστικός, απολαυστικός και οι “μάγοι” δεν μπορούσαν να τον σταματήσουν. Μόνο τα φάουλ του έκοψαν τον ρυθμό στο τέλος και δεν κατάφερε να βάλει τριαντάρα!

Ωστόσο, στα 34 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ έκανε τα πάντα. Σκόραρε 27 πόντους (παραλίγο να ξεπεράσει το ρεκόρ καριέρας του που είναι 29) με 8/10 ελεύθερες βολές και 9/15 σουτ εντός πεδιάς. Έφτασε κοντά στο νταμπλ-νταμπλ, μαζεύοντας 9 ριμπάουντ, προσθέτοντας παράλληλα 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αυτά που έκανε ήταν ασύλληπτα. Σκόραρε 11 πόντους στο πρώτο δωδεκάλεπτο, ενώ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου είχε 23 με 8/11 σουτ!!!

Στην τρίτη περίοδο είχε έναν μικροτραυματισμό, στη συνέχεια φορτώθηκε με φάουλ και όσο βρισκόταν εκτός παρκέ οι Ουίζαρντς βρήκαν ρυθμό και άλλαξαν τα πάντα. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο έβαλαν 7/9 τρίποντα (12/21 συνολικά) και πήραν το ροζ φύλλο, με κορυφαίο τον

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 26 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των Ουίζαρντς. Ο Ραμόν Σέσιονς πρόσθεσε 23 και ο Τζόνι Ουόλ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 10 ασίστ. Η ομάδα της Ουάσινγκτον πήρε το ροζ φύλλο και έτσι πήγε στράφι η τρομερή εμφάνιση του Αντετοκούνμπο, ο οποίος γέννησε μεγάλες προσδοκίες εν όψει της συνέχειας.