Έσωσε τον Ολυμπιακό ο Χάκετ!

2015-11-02T21:30:15+00:00 2015-11-02T22:57:23+00:00.

02/Nov/15 21:30

Τρομερό παιχνίδι στην Πυλαία! Ο Ολυμπιακός κέρδισε στην παράταση τον ΠΑΟΚ με 104-99 αλλά για να φτάσει ως εκεί, έπρεπε να ντυθεί “σωτήρας” ο Ντανιέλ Χάκετ που ισοφάρισε στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας

Τρομερό ματς έγινε στην Πυλαία και ο Ολυμπιακός απέδρασε στην παράταση 104-99 με κορυφαίο και… σωτήρα του τον Ντανιέλ Χάκετ! Τον ακολούθησε σε απόδοση ο καθοριστικός Παπαπέτρου και ο Σπανούλης που “ξύπνησε” από τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και μετά. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να είχε πάρει τη μεγάλη νίκη στη κανονική περίοδο, αλλά δεν τα κατάφερε και παραμένει χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Αρχικά όταν προηγήθηκε με 9 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και έμεινε χωρίς σκορ για 4 λεπτά και ακόμα περισσότερο στην άστοχη βολή του Κώστα Βασιλειάση στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στην κακή αντίδραση της άμυνας των γηπεδούχων, που δεν κατάφεραν να σταματήσουν την επέλαση του Ντανιέλ Χάκετ.

Ήταν, πάντως, ένα συγκλονιστικό ματς, μια πολύ “χορταστική” μπασκετική παράσταση. Οι νικητές είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίο τον Χάκετ. Δεν ήταν απλά ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του, αλλά “έγραψε” συνολικά 19 πόντους με 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ! Ο Σπανούλης που ήταν άποντος στο ημίχρονο έβαλε 20 και ο Ιωάννης Παπαπέτρου 16 με 7 ριμπάουντ. Ο ΠΑΟΚ είχε 5 παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Κακαρούδη και Τσόχλα να κάνουν φοβερή δουλειά στο πρώτο ημίχρονο και τους Βασιλειάδη, Χάτσερ και Μάρκοβιτς να έχουν ξεσπάσματα μέσα στο παιχνίδι.

Το πρώτο ημίχρονο στη Πυλαία είχε πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη και όπως κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο και υψηλό τέμπο και σκορ! Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με στόχο να εκμεταλλευτεί την σαφέστατη υπεροχή του κάτω από τα δύο καλάθια, έναντι του ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου που περιμένει την ενσωμάτωση του Σοφοκλή Σχορτσανίτη, ουσιαστικά δεν διέθετε κανέναν κλασικό σέντερ.

Ξέσπασμα Στρόμπερι

Ο Πάτρικ Γιανγκ με έξι γρήγορους και εύκολους πόντους άνοιξε λογαριασμό για τους φιλοξενούμενους, ενώ το ίδιο για τον ΠΑΟΚ έκανε ο Ουίλιαμ Χάτσερ με δύο τρίποντα. Ο δικέφαλος του βορρά προηγήθηκε με 9-6 και το επόμενο δίλεπτο άνηκε ολοληρωτικά στον Ντι Τζέι Στρόμπερι. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού σκόραρε 10 διαδοχικούς πόντους με ένα ζευγάρι βολών, ένα δίποντο στο ανοιχτό γήπεδο και δύο τρίποντα, για να ηγηθεί ενός σερί 10-0, που έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 9-16. Την ίδια στιγμή η είσοδος του Χάκετ αντί του Μάντζαρη έδωσε στους κόκκινους μεγαλύτερη πίεση πάνω στη μπάλα. Ο Βασιλειάδης σκόραρε 5 σερί πόντους και κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 15-22.

Το κακό μαντάτο για την ομάδα του Σφαιρόπουλου ήταν το διάστρεμμα που υπέστη ο Οθέλο Χάντερ μόλις 82 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παρκέ. Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό με προσωπικές ενέργειες του Ιωάννη Παπαπέτρου (17-28), αλλά ήταν η ώρα να “μιλήσουν” οι Κώστας Κακαρούδης και Απόλλων Τσόχλας.

Κρεσέντο με Κακαρούδη – Τσόχλα

Με ένα κρεσέντο του Κακαρούδη (11 πόντους) ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (35-35) και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Τσόχλα (40-39) ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα, ο Χάτσερ με νέο μακρινό σουτ έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα του (43-39) μέσα σε ενθουσιασμό από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ, αλλά ο Παπαπέτρου απάντησε με το “ίδιο νόμισμα” για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 43-42. Οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει επί μέρους σκορ 28-20 στο δεύτερο δεκάλεπτο κι αυτό ήταν κάτι που σίγουρα δεν άρεσε καθόλου στον Γιάννη Σφαιρόπουλο…

Σε αυτό το διάστημα Κακαρούδης (11π), Τσόχλας (10π) και Χάτσερ (9π) ήταν οι μεγαλύτερες πηγές κινδύνου για τον Ολυμπιακό που είχε πρώτο σκόρερ τον Στρόμπερι με 10 και τους Γιανγκ και Παπαπέτρου να τον ακολοθούν κατά πόδας με 9.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε

Ο Ολυμπιακός μπήκε χωρίς συγκέντρωση στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Έκανε δύο διαδοχικά λάθη, ο ΠΑΟΚ τα εκμεταλλεύτηκε και πήγε για πρώτη φορά στο +7 (49-42). Στη συνέχεια οι κόκκινοι είχαν 2-3 σερί σωστές επιθέσεις. Με δύο καλάθια από φάσεις στο χαμηλό ποστ και ένα τρίποντο του Ντανιέλ Χάκετ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 54-52. Ο Σπανούλης σκόραρε πρώτη φορά με τρίποντα στο 26′ (56-55). Ο Ντανιέλ Χάκετ ήταν ο πιο σταθερός παίκτης της ομάδας του Σφαιρόπουλου με καλή άμυνα και παραγωγικότητα στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ είδε τον Μάρκοβιτς να δίνει λύσεις και ο Ολυμπιακός τον καλύτερο σκόρερ του ως τώρα φέτος, τον Ματ Λοτζέσκι να βάζει ξανά μπροστά την ομάδα του (62-63) με 5 σερί πόντους. Το συναρπαστικό τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους δύο μονομάχος στα… ίσια (67-67). Ο ΠΑΟΚ είχε ως εκείνο το σημείο 10/22 τρίποντα και η ευστοχία του από μακριά ήταν κλειδί για να μένει με μεγάλες αξιώσεις στην διεκδίκηση της νίκης. Όπως και το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μετά από 30 λεπτά αγώνα είχαν 14 ασίστ και μόλις 4 λάθη!

Δεκάλεπτο – φωτιά

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα στο καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο, με δύο “αναπάντητα” καλάθια από πλευράς Ολυμπιακού (71-67) και ένα σερί 6-0 (73-67) με βολές του Κώστα Βασιλειάδη. Με πολύ δύσκολο τρίποντο του Βασιλειάδη και ένα φόλοου του Μάρκοβιτς στον αιφνιδιασμό, ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 11-2 και πήγε στο +9 (78-69) στο 34′! Πρίντεζης και Σπανούλης είχαν παρέα 1/4 βολές και ο αρχηγός του Ολυμπιακού με προσωπικό καλάθι μείωσε σε 78-72, μπαίνοντας πια στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι κόκκινοι άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο και στις δύο πρώτες κατοχές, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί. Ο Χάκετ με ντράιβ μείωσε στους 3 πόντους (78-75) με τον ΠΑΟΚ να μένει τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι. Ο Λοτζέσκι έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (78-77) λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο Πρίντεζης με λει απ από πάσα του Σπανούλη, έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά με το σερί των κόκκινων να είναι 10-0! Το κοντό σχήμα που επέλεξε για να αλλάξει την κατάσταση ο Γιάννης Σφαιρόπουλος “έπιασε”. Ο Κακαρούδης με γκολ φάουλ (81-79) έσπασε “το ρόδι”, αλλά ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντη βόμβα (81-82) ένα λεπτό και 20” πριν το τέλος! Ο Μαργαρίτης έβαλε μια βολή (82-82).

Ο Παπαπέτρου αστόχησε σε τρίποντο στην επόμενη κατοχή του Ολυμπιακού και ο Μαργαρίτης κέρδισε νέο ζευγάρι βολών 46”πριν το τέλος, από επιθετικό φάουλ του Πρίντεζη (84-82). Ο Ματ Λοτζέσκι κέρδισε με την σειρά του βολές, αλλά ευστόχησε μόνο στη μια (84-83) και ο Ουίλιαμ Χάτσερ πήρε το πέμπτο φάουλ του Γιώργου Πρίντεζη, 15.7” πριν το τέλος του συγκλονιστικού αγώνα. Ευστόχησε και στις δύο (86-83) και έβαλε… δύσκολα στους φιλοξενούμενους.

Ο ΠΑΟΚ δεν ρίσκαρε τρίποντο του Ολυμπιακού και έστειλε στις βολές τον Σπανούλη 9” πριν το τέλος. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν ψύχραιμος (86-85) και ο Σούλης Μαρκόπουλος κάλεσε τάιμ – άουτ. Ο Βασιλειάδης πήγε στη γραμμή για τις πιο κρίσιμες βολές. Έχασε την δεύτερη και ο κορυφαίος του Ολυμπιακού Ντανιέλ Χάκετ διέσχισε όλο το γήπεδο και με “αυτοκρατορικό” λει απ ισοφάρισε σε 87-87 εννιά δέκατα πριν το τέλος. Κανένας παίκτης του ΠΑΟΚ δεν τον σταμάτησε πριν πάει στο λει απ, έστω με φάουλ. Παράταση!

Η παράταση

Με 4 πόντους στο ξεκίνημα της παράτασης, ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και με καλύτερη ψυχολογία στην παράταση (87-91). Ο ΠΑΟΚ έψαχνε σκορ και “σημάδευε” στα μις – ματς πάνω στον Σπανούλη. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο – φαρμάκι οδήγησε τον Ολυμπιακό στο +5 (93-98) και ο Σπανούλης με προσωπική ενέργεια έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο ΠΑΟΚ είχε μείνει από δυνάμεις και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει.