Συνέτριψε την Φενέρμπαχτσε η Γαλατά!

2015-11-02T21:19:03+00:00 2015-11-02T21:40:28+00:00.

02/Nov/15 21:19

Φενέρμπαχτσε

Η Γαλατάσαραϊ έδωσε ένα σκληρό μάθημα στην Φενέρμπαχτσε και την νίκησε πολύ εύκολα στο μεγάλο ντέρμπι του πανίσχυρου Τουρκικού πρωταθλήματος!

Στην Τουρκία πάντα είναι το μεγάλο ντέρμπι των δύο ομάδων με τον περισσότερο κόσμο και η Γαλατάσαραϊ μια μέρα μετά τις εκλογές στην Τουρκία, έδωσε ένα σκληρό μάθημα στην Φενέρμπαχτσε! Την κέρδισε δίκαια και άνετα με 80-63, έχοντας εικόνα νικητή από την αρχή ως το τέλος του μεγάλου ντέρμπι!

Για τους νικητές, που είχαν πέντε παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων, πρώτος σκόρερ και κορυφαίος παίκτης ήταν ο Μπλέικ Σιλμπ με 18 και 8 ασίστ και τον ακολούθησε ο Μίτσοφ με 15. Ουσιαστικά από το “ναυάγιο” της Φενέρμπαχτσε δεν διασώθηκε κανείς. Η ομάδα του Ζοτς είχε κακά ποσοστά στα δίποντα και “πληγώθηκε” πάρα πολύ από τα 14 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Ο Κώστας Σλούκας έπαιξε 24 λεπτά, αλλά δεν απείλησε τους αντιπάλους του και τελείωσε το ντέρμπι με 2 πόντους (1/3 σουτ), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε μεγάλο πρόβλημα στην περιφερειακή της άμυνα και δεν μπόρεσε ποτέ να βρει τις λύσεις για να σταματήσει τους Σίλμπ, Μίτσοφ, αλλά και τον ΜακΚόλουμ. Ακόμα μεγαλύτερο, όμως, ήταν το πρόβλημα στην επίθεση, εκεί που μόνο ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς βρέθηκε σε καλή μέρα. Είναι χαρακτηριστικό πως κανένας άλλος παίκτης της Φενέρ δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων, παρά μόνο ο Σέρβος γκαρντ!

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αταμάν πήρε τον πλήρη έλεγχο, χωρίς να έχει ιδιαίτερα υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Προηγήθηκε με 39-34 στο ημίχρονο και η μεγάλη ζημιά για τους φιλοξενούμενους έγινε στις αρχές της επανάληψης. Η Γαλατάσαραϊ “έτρεξε” σερί 10-0, δημιούργησε διαφορά 15 πόντων (49-34) και το “Αντί Ιπεκτσί” πήρε… φωτιά.

Η Φενέρμπαχτσε είχε μια μικρή αντίδραση και με δικό της επί μέρους σκορ 12-18, μείωσε στους 9 πόντους (61-52) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, ξεκίνησαν με ένα σερί 5-0 (66-52) και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Οδεύοντας προς το τέλος ανέβασε την απόδοσή του και ο Στέφαν Λάσμε. Δύο λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά ήταν στους 13 πόντους (74-61) και εκεί η Φενέρμπαχτσε αντί να πιέσει, να παλέψει μήπως ανατρέψει την κατάσταση, κατέρρευσε. Με συνέπεια η διαφορά να πάει στους 17 πόντους και η ήττα να γίνει ακόμα πιο βαριά.

Mετά από αυτό το αποτέλεσμα η Καρσίγιακα παραμένει πρώτη με ρεκόρ 4-0, η Γαλατασαράι είναι δεύτερη με 3-1, η Μπάνβιτ βρίσκεται στο 3-0, ενώ η Φενέρμπαχτσε, Μπεσίκτας και Νταρουσάφακα βρίσκονται σε 2-2.