Ανατροπή… ψυχής η ΑΕΚ!

2015-11-04T20:58:40+00:00 2015-11-05T00:23:55+00:00.

04/Nov/15 20:58

ΑΕΚ

Μολονότι βρέθηκε στο -17 στο ημίχρονο, η “Ένωση” νίκησε 75-74 τη Χάποελ Ιερουσαλήμ και μπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ έπαιξε υποδειγματική άμυνα στο δεύτερο μέρος, όπου δέχθηκε μόλις 29 πόντους και σκόραρε παράλληλα 47! Την ώρα που στο πρώτο μέρος είχε 6/30 σουτ. Η “Ένωση” “έκλεισε” σωστά αλλά δεν έκανε φάουλ στον Σμιθ, ο οποίος έδωσε στον ελεύθερο Τζάνινγκ που με τρίποντο ισοφάρισε σε 74-74 στα 5.6”. Ο Ουόρεν είχε 1/2 βολές και με 2.1” να απομένουν η Χάποελ έκανε λάθος επαναφορά κι οι “κιτρινόμαυροι” πανηγύρισαν τη νίκη στον 300ο αγώνα στην ευρωπαϊκή τους ιστορία.

Παράλληλα, ο Ντράγκαν Σάκοτα έκατσε για 38η φορά στον πάγκο της ΑΕΚ σε ευρωπαϊκό παιχνίδι και ξεπέρασε τον Ντούσαν Ίβκοβιτς στην κορυφή της σχετικής λίστας.

Η ομάδα της Ιερουσαλήμ ξεκίνησε με σαφή διάθεση να “χτυπήσει” τις αδυναμίες της ΑΕΚ μέσα στο “ζωγραφιστό”, κάτι που ανάγκασε την ΑΕΚ να “κλείσει” την άμυνα της, αφήνοντας κενά στην περιφέρεια. Αυτά τα κενά εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Ματ Τζάνινγκ, ο οποίος σκόραρε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, χωρίς να χάσει σουτ (3/3τρ., 1/1διπ.). Με την “Ένωση” να βρίσκει λύσεις μόνο από τη γραμμή των βολών (9/10 ως το 10′) και με τον Ρόουλαντ να κάνει “ζημιά” (11π. με 4/4διπ.), η Χάποελ βρέθηκε στο +14 (32-18 στο 13′).

Οι παίκτες του Σάκοτα δεν το έβαλαν κάτω και με καλάθι του Παπαντωνίου μείωσαν σε 34-26, αλλά ήταν φανερό ότι είχαν σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 6/30 σουτ εντός πεδιάς! Κάπως έτσι στα υπολειπόμενα 3’52” του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους 11-2, με τον Τζάνινγκ να σημειώνει 7 πόντους.

Η εικόνα της ΑΕΚ ήταν τελείως διαφορετική στην τρίτη περίοδο, όπου “έσφιξε” την άμυνα της και βελτίωσε τα ποσοστά της. Είναι χαρακτηριστικό οι “κιτρινόμαυροι” έβαλαν 26 πόντους (10/19 σουτ!) στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο, την ώρα που είχαν 28 σε όλο το πρώτο μέρος. Η ελληνική ομάδα έβγαλε τελείως εκτός ρυθμού την αντίπαλο της, “εξαφάνισε” τον Τζάνινγκ και αργά αλλά σταθερά άρχισε να “ροκανίζει” τη διαφορά. Τελικά, με δύο βολές του Κάρτερ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 69-68, 2’21” για το φινάλε! Για να ακολουθήσει το δραματικό φινάλε…

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 28-45, 54-59, 75-74.

Που κρίθηκε

Θα μπορούσαμε να σταθούμε σε πολλές φάσεις, όπως συμβαίνει σε ματς που κρίνονται στο σουτ. Στην πραγματικότητα, όμως, αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν η εξαιρετική άμυνα που έπαιξε η ελληνική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κρις Ουόρεν πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα της ΑΕΚ. “Διάβασε” εξαιρετικά το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο κι “άγγιξε” το νταμπλ νταμπλ (16π., 9ασ.). Επίσης, ήταν κι ο παίκτης που πέτυχε την καθοριστική βολή στο τέλος.