Δύο διαφορετικές… ΆΕΚ!

2015-11-04T21:28:03+00:00 2015-11-05T00:37:55+00:00.

04/Nov/15 21:28

ΆΕΚ

Η ΆΕΚ πέτυχε μια νίκη – ορόσημο με μεγάλη ανατροπή στον όμιλο “φωτιά” που έχει στο Eurocup και ο Πάνος Κατσιρούμπας αναλύει τις δύο διαφορετικές ομάδες που είδε στο παρκέ του ΟΑΚΑ

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Απίστευτο θρίλερ στο ΟΑΚΑ με την ΆΕΚ να παρουσιάζεται διπρόσωπη σε πολύ μεγάλο βαθμό, αλλά στο τέλος να βγάζει το καλύτερό της φετινό εαυτό! Στα 20 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν μια… άλλη ομάδα και πήρε μια τεράστια νίκη με βαθμολογική, αλλά και ψυχολογική σημασία για τη συνέχεια. Τεράστιο θρίλερ και μεγάλη νίκη απέναντι σε μια ομάδα με πολύ δυνατό ρόστερ. Αλλά ας δούμε τα πράγματα με τη σειρά.

Το τραγικό πρώτο ημίχρονο

Η εικόνα που παρουσιάσε η ομάδα του Σάκοτα στα πρώτα 20 λεπτά, ήταν μια ομάδα χωρίς αρχή, μέση και τέλος. Από που να αρχίσουμε και που να τελειώσουμε με τις ανορθογραφίες. Καταρχάς, μιλάμε για τραγικό “διάβασμα” του αντιπάλου. Όταν στο ρόστερ της Χάποελ υπάρχουν σουτέρ – “δολοφόνοι” όπως ο Τζάνινγκ, απλά τους απαγορεύεις να βρούνε ρυθμό. Κι όμως, οι επιλογές της ομάδας ήταν να στέλνει βοήθεια στο ποστ από τον παίχτη που μάρκαρε τον Τζάνινγκ.

Και όχι μόνο αυτό, είδαμε επίσης τα γκαρντ της ΆΕΚ να παίζουν under στα σκριν (ευτυχώς όχι όλα) του Τζάνινγκ. Κοινώς του έδιναν τη δυνατότητα με ένα απλό σκριν στη μπάλα να πάρει ελεύθερο σουτ. Το αποτέλεσμα ήταν ο Αμερικανός γκαρντ, όχι απλά να βρει ρυθμό, αλλά να είναι στη “ζώνη του λυκόφωτος” σχεδόν σε όλο το διάστημα που αγωνίστηκε στα πρώτα 20 λεπτά, έχοντας 18 πόντους με 7/10 σουτ. Πέραν αυτού, η τρανζίσιον άμυνα της ομάδας ήταν κάκιστη, με τους Ισραηλινούς να σκοράρουν το 30% των πόντων σε κατάσταση, γρήγορου ή ενδιάμεσου τρανζίσιον.

Πέρα από την άθλια αμυντική εικόνα, τα ίδια και χειρότερα είδαμε και στην επίθεση. Η ΆΕΚ σε 20 λεπτά έβγαλε μόλις μισό επιτυχημένο πικ εν ρολ. Λέμε μισό, αφού ο Ανοσίκε με το καλάθι στο έλεος του προτίμησε να πασάρει στη περιφέρεια. Είδαμε τη μπάλα να πηγαίνει με ασύλληπτη μονοτονία στο ποστ, για να πάρει η ΑΕΚ όσο το δυνατόν περισσότερο σκορ από την ικανότητα του Λουκά σε αυτού του είδους το παιχνίδι.

Οι Ισραηλινοί στέλνανε σχεδόν πάντα βοήθεια από τη δυνατή πλευρά. Και όμως αντί στη δυνατή πλευρά η ΆΕΚ να έχει έναν ικανό σουτέρ έτοιμο να εκμεταλλευτεί κάθε βοήθεια και να εκτελέσει, τελικά εκεί σχεδόν πάντα βρισκόταν ο Μιλόσεβιτς. Η συγκεκριμένη τοποθέτηση δεν είχε μπασκετική λογική όταν ο συγκεκριμένος παίκτης δεν έχει ευχέρεια στο σουτ. Με τον αντίπαλό του να κάνει πολύ εύκολα το λεγόμενο help and recover. Έδινε δηλαδή τη βοήθεια στο ποστ και μόλις η μπάλα γύρναγε στη περιφέρεια προλάβαινε άνετα να καλύψει, από τη στιγμή που ο Βόσνιος δεν είχε κάποιο άμεσο πλάνο δράσης στο μυαλό του.

Ακόμα και όταν η ΑΕΚ κατάφερνε να βγάλει τη μπάλα στην αδύνατη πλευρά μετά από παιχνίδι στο ποστ, οι αποστάσεις ήταν κακές, με τους παίκτες ουσιαστικά να είναι σε θέσεις που όχι μόνο δεν έδιναν κανένα πλεονέκτημα στην επίθεση αλλά αντίθετα βοηθούσαν τις περιστροφές της άμυνας. Στα ελάχιστα ελεύθερα καλά σουτ που έβγαλαν οι Κιτρινόμαυροι ήταν πάρα πολύ άστοχοι, κάτι πού δείχνει και την ξεκάθαρη απουσία ενός καλού εκτελεστή από τη περιφέρεια. Οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν μόλις 6 εύστοχα σουτ σε 20 λεπτά με ποσοστό 20% (4/20 2π και 2/10 3π).

Ολοκληρωτική μεταμόρφωση

Στο 3ο δεκάλεπτο, εμφανίστηκε μια άλλη ομάδα στο παρκέ. Με την άμυνα να γίνεται αρκετά πιο σκληρή, να διαβάζει πολύ καλύτερα το παιχνίδι. Να μη δίνει δυνατότητες δράσης στα δυνατά σημεία των αντιπάλων, τις επιστροφές να είναι γρήγορες και με σωστές καλύψεις. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την Χάποελ μόλις στους 14 πόντους, κάποιοι από τους οποίους προέκυψαν από αρκετά δύσκολα σουτ.

Στην επίθεση η ομάδα του Σάκοτα έπαιξε σαφώς πιο σωστά, ανοίγοντας το γήπεδο και τις αποστάσεις, με την παρουσία του Σάκοτα να είναι σημαντική σε αυτό το κομμάτι. Οι γωνίες και τα ελεύθερα σουτ καλύφθηκαν από τον Χέρστον, ενώ και ο Κάρτερ έδωσε βοήθεια, πέρα από τη καλή άμυνα στον Τζάνινγκ, στο τρανζίσιον κομμάτι της επίθεσης. Η ΑΕΚ έγινε πιο σκληρή και διάβασε επιτέλους τις αδυναμίες της αντίπαλης άμυνας. Το άθροισμα όλων αυτών οδήγησε σε ένα σερί 26-14 με αποτέλεσμα να έχουμε επιτέλους παιχνίδι.

Το θρίλερ και η τεράστια επιστροφή ολοκληρώθηκαν στη 4η περίοδο με την ΑΕΚ να αλλάζει επίπεδο σε άμυνα και επίθεση. Σκληρή όσο δεν πήγαινε προσωπική άμυνα, βοήθειες από τον Μαυροκφαλίδη σε όλο το ποστ παιχνίδι της Χάποελ, με τον Φίσερ να μην απειλεί από μέση απόσταση και τον Κάρτερ να έχει γίνει σκιά του Τζάνινγκ. Στην επίθεση το διάβασμα συνέχιζε να είναι εξαιρετικό, ακόμα και αν κάποια σουτ σε πικ εν ποπ του Μαυροκεφαλίδη δεν μπήκαν (ήταν σωστές επιλογές). Ο Γουόρεν ήταν παίχτης κλειδί στο κομμάτι της δημιουργίας από την baseline μετά από σκριν και διείσδυση με τις εξαιρετικές split out πάσες στη περιφέρεια.

Ο Αμερικανός είχε έξοχες ανοιχτές πάσες για Σάκοτα και Χέρστον. Τελείωσε τον αγώνα με 9 από τις 15 συνολικά ασίστ της ΑΕΚ, ενώ σκόραρε και τη βολή της νίκης με μόλις 2.1 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Μιλάμε κυριολεκτικά για μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανατροπή που μετά από 20 λεπτά αγώνα δεν διαφαινόταν στον ορίζοντα. Αποδείχτηκε για μια ακόμα φορά (όπως και στην Αμαλιάδα το Σάββατο) πως η ομάδα παίρνει ρυθμό από την άμυνα και εκεί είναι ο τομέας που πρέπει να παρουσιάζεται διαβασμένη ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΕΠΤΟ, μιας και έχει γίνει πλέον συνήθεια, η άμυνα να είναι αποκαρδιωτική στα πρώτα ημίχρονα των αγώνων.

ΥΓ. Με κάτι τέτοια παιχνίδια αγαπάμε το μπάσκετ όλο και περισσότερο.

ΥΓ2. ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ!

ΥΓ3. Τελικά, ο Γουόρεν δεν είναι κακός παίχτης. Αν θέλει, δημιουργεί και μάλιστα με αποτελεσματικότητα, ακόμα κι αν δεν έχει πικ εν ρολ παιχνίδι.