“Βασιλιάς” Κάρολ!

2015-11-06T00:00:18+00:00 2015-11-06T00:55:07+00:00.

06/Nov/15 00:00

Η Ρεάλ έκανε μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και με τρίποντο του Τζέισι Κάρολ 3.1” πριν το τέλος επικράτησε 101-99 της Μπάγερν

Οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν να χάνουν με 81-91 στο 36′, ολοκλήρωσε με επιμέρους 28-18 την τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Αυτή ήταν η 18η επικράτηση των Μαδριλένων επί γερμανικής ομάδας στην έδρα τους.

Ο Φελίπε Ρέγιες μπήκε ιδιαίτερα ορεξάτος και σημείωσε 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, κάτι που έδωσε στη Ρεάλ τη δυνατότητα να προηγηθεί με 33-18 λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Βαυαρίας, ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω, προσαρμόστηκε στον ρυθμό των γηπεδούχων κι άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Τα 6/11 τρίποντα του πρώτου μέρους βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν 31 πόντους στη δεύτερη περίοδο και να ισοφαρίσουν σε 51-51! Τα τρίποντα έδιναν ώθηση στην Μπάγερν, η οποία συνέχισε να είναι πολύ παραγωγική εκμεταλλευόμενη την τραγική αμυντική λειτουργία της Ρεάλ. Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με διψήφια διαφορά (80-70 στο 29′).

Η Μπάγερν διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας ως το 36’ όταν ήταν μπροστά με 91-81. Κάπου εκεί με τον Γιουλ να σημειώνει 8 πόντους, η Ρεάλ ξεκίνησε τη μεγάλη ανατροπή κι ολοκληρώνοντας επιμέρους 19-5 πέρασε μπροστά με 98-96! Μοιραία λοιπόν οδηγηθήκαμε σε δραματικό φινάλε με τον Ρένφροε να κάνει με τρίποντο το 98-99 στα 17’’ πριν το φινάλε. Τον τελευταίο λόγο, όμως, τον είχε ο Κάρολ, ο οποίος ευστοχώντας έξω από 6μ75 χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ!

Που κρίθηκε

Πέρα από το τρίποντο του Κάρολ, καθοριστικό ρόλο έπαιξε κι η άμυνα που έπαιξε η Ρεάλ στην τέταρτη περίοδο. Οι «Μαδριλένοι» δέχθηκαν μόλις 18 πόντους, παράγμα πολύ σημαντικό αν αναλογιστεί κάνεις ότι στις δύο προηγούμενα δεκάλεπτα η Μπάγερν είχε σκοράρει 61 πόντους!

Ο Σέρχιο Γιούλ… βγήκε μπροστά όταν το παιχνίδι έδειχνε χαμένο και σημειώνοντας 8 πόντους, ηγήθηκε του 19-5 που επέτρεψε στη Ρεάλ να γυρίσει το ματς.