Πήρε το ντέρμπι στο νήμα η Εφές!

2015-11-09T22:15:24+00:00 2015-11-09T22:27:09+00:00.

09/Nov/15 22:15

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του, λίγες μέρες πριν την ευρωπαϊκή αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό η Εφές Αναντολού νίκησε δύσκολα την Καρσίγιακα με 91-87

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του, λίγες μέρες πριν την ευρωπαϊκή αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό η Εφές Αναντολού νίκησε δύσκολα την Καρσίγιακα με 91-87! Οι δύο ομάδες έχουν πολλούς “ανοιχτούς” λογαριασμούς από τους περσινούς τελικούς, όταν η ομάδα του Σαρίτσα “σάρωσε” εκείνη του Ντούντα και κατέκτησε πανηγυρικά το πρωτάθλημα. Η Εφές πήρε μια μικρή ρεβάνς με την νίκη στον τελικό του Σούπερ Κόπα και νίκησε και την πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων για την πολύ ανταγωνιστική Τουρκική λίγκα.

Για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζον Ντίμπλερ με 14 πόντους, από 13 ο Τσεντί Οσμάν και ο Τζέισον Γκρέιντζερ, 12 έβαλε ο Τόμας Ερτέλ και 10 ο Μπράιαντ Ντάνστον που ήταν πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο. Μεγάλη εμφάνιση έκανε για λογαριασμό της Καρσίγιακα ο Τζος Κάρτερ με 25 πόντους, ο Κόλτον Άιβερσον είχε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ράνγκλαντ 15 και 13 έβαλε ο Κένι Γκάμπριελ.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με αμφίρροπη πρώτη περίοδο και την Καρσίγιακα να είναι μπροστά στο τέλος της με 21-24. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πήρε το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 44-41. Με τους Ντίμπλερ και Γκρέιντζερ να δίνουν πολλές επιθετικές λύσεις οι γηπεδούχοι πήγαν στο +6 (49-43), αλλά οι πρωταθλητές Τουρκίας αντεπιτέθηκαν.

Με ένα σερί 6-17, βρέθηκαν μπροστά με 55-60 στο 28′. Εκεί, ήρθε η μεγάλη αντίδραση και ένα διάστημα με ολοκληρωτικό μπάσκετ για την Εφές! Με τον Μπράιαντ Ντάνστον να πρωταγωνιστεί στο ξέσπασμα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 19-2 και πήγαν στο +12 (74-62), δυόμισι λεπτά μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Η ομάδα του Σάριτσα έβαλε δύο πόντους σε πέντε λεπτά και όπως έχει συμβεί και σε αγώνες της στην Ευρωλίγκα, άργησε να βγει από το “νεκρό διάστημά” της.

Οι πρωταθλητές δεν το έβαλαν κάτω, βρήκαν επιθετικές λύσεις, έβγαλαν άμυνες και πλησίασαν στους 3 πόντους (82-79) 2,5 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Ντέρικ Μπράουν και ο Τζέισον Γκρέιντερ πέτυχαν κρίσιμα καλάθια και η Εφές 33” πριν το τέλος, διαμόρφωσε το 88-83. Ο Κόλτον Άιβερσον με γκολ – φάουλ μείωσε σε 88-86, 15” πριν την λήξη. Η Καρσίγιακα δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή και ο Τόμας Ερτέλ με δύο βολές έγραψε το τελικό 91-87.

Δείτε συγκεντρωμένα όλα τα αποτελέσματα στην Τουρκία και κάντε κλικ σε αυτά για τα πλήρη στατιστικά των αγώνων.