2015-11-11T10:37:03+00:00 2015-11-11T14:25:41+00:00.

11/Nov/15 10:37

Γιάννης

Του Νίκου Βαγγέλη/vaggelis@eurohoops.net

Νο Giannis, no party! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αντιμετώπισε πρόβλημα με τα φάουλ και οι Μπακς δεν τα κατάφεραν απέναντι στους Σέλτικς, χάνοντας με 99-83.

Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ φόργουορντ έπαιξε μόνο 24 λεπτά, καθώς έκανε δύο φάουλ στο ξεκίνημα και το τρίτο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η απουσία του ήταν αισθητή και η ομάδα του Μιλγουόκι δεν κατάφερε να την καλύψει.

Βέβαια, ο Γιάννης στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, σημειώνοντας 16 πόντους (τους 12 στο δεύτερο ημίχρονο) με 3/3 ελεύθερες βολές, 6/13 σουτ εντός πεδιάς, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Ήταν ο κορυφαίος των ελαφιών μετά τον Γκρεγκ Μονρόε, ο οποίος είχε 17 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, υπήρχε πλουραλισμός στο σκοράρισμα, με τον Αϊζάια Τόμας να έχει 20 πόντους, αλλά με 1/10 τρίποντα. Όλοι έβαλαν το λιθαράκι τους για τους Κέλτες, όμως κανένας δεν χρειάστηκε να κάνει τη διαφορά.