2015-11-12T22:29:43+00:00 2015-11-13T11:20:41+00:00.

Lefteris Moutis

12/Nov/15 22:29

Πόλη

Με άλλη μια επική ανατροπή στην Κωνστανινούπολη, ο Ολυμπιακός κέρδισε 91-87 την Εφές στην παράταση και έγινε πια “αφεντικό” του ομίλου.

Ο Πειραιάς είναι το σπίτι του και η Πόλη είναι η αγαπημένη του… πόλη από τον Μάιο του 2012 και μετά. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν στην Τουρκία και έκαναν τεράστιο βήμα για την κατάκτηση της πρωτιάς του ομίλου, καθώς ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου με 4-1 νίκες.

Οι Πειραιώτες πήραν το σπουδαίο “διπλό” σε μια αναμέτρηση που ο Πάτρικ Γιανγκ αποχώρησε τραυματίας μετά από μόλις 4’35” συμμετοχής, στα οποία είχε προλάβει να κάνει τρία κοψίματα, ο Γιώργος Πρίντεζης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους ως πρώτος σκόρερ της ομάδας του, αλλά αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα και ο Βασίλης Σπανούλης δεν ξαναπάτησε παρκέ μετά το 36′.

Τότε, το σκορ ήταν 72-61 υπέρ της Εφές και όλοι πίστεψαν ότι οι γηπεδούχοι θα κέρδιζαν το ματς. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός πέτυχε μια ακόμα ανατροπή. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε χαμηλά σχήματα με δίδυμο στην περιφέρεια τους Χάκετ και Στρόμπερι, τον Λοτζέσκι σε ρόλο “εκτελεστή” και δίδυμο “ψηλών” τους Παπαπέτρου και Πρίντεζη. Ο “δαιμονισμένος” μέχρι εκείνο το σημείο, Τζέισον Γκρέιντζερ είχε πετύχει 23 πόντους, αλλά στα τελευταία εννιά λεπτά (κανονικής διάρκειας και παράτασης) “σίγησε” σκοράροντας μόλις 3.

Η άμυνα ήταν το… άρμα μάχης στην ανατροπή του Ολυμπιακούς με τον Χάκετ να πετυχαίνει ένα τρίποντο και 2/2 βολές και τον Στρόμπερι να έχει 1/2 βολές στο φινάλε στέλνοντας εν τέλει το ματς στην παράταση (76-76). Εκεί βοήθησε αρκετά ο Χάντερ (παρά τον τραυματισμό του κάλυψε επάξια το κενό του Γιανγκ πετυχαίνοντας 15 πόντους), πέτυχε ένα κρίσιμο τρίποντο ο Αθηναίου, αλλά τη διαφορά εν τέλει για το 91-87 έκανε ένα… ζογκλερικό καλάθι του Παπαπέτρου και ένα καλάθι του Στρόμπερι στο ανοικτό γήπεδο. Και όλα αυτά, με τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Γιανγκ στον πάγκο…

Ο Ολυμπιακός όμως, εν τέλει έδειξε χαρακτήρα, νοοτροπία “refuse to lose” και πήρε το σπουδαίο διπλό ακόμα και χωρίς τα αστέρια του σε πρώτη γραμμή στα κρίσιμα λεπτά.