Στάση… Ζάγκρεμπ για Λαμποράλ

2015-11-13T22:57:00+00:00 2015-11-14T02:50:52+00:00.

13/Nov/15 22:57

Το Ζάγκρεμπ και συγκεκριμένα στην Αρένα του Ντράζεν Πέτροβιτς έμελλε να μπει το τέλος στην ξέφρενη πορεία της Λαμποράλ Κούτσα, με την Τσεντεβίτα να την υποχρεώνει στη δεύτερη της ήττα

Στο Ζάγκρεμπ και συγκεκριμένα στην Αρένα του Ντράζεν Πέτροβιτς έμελλε να μπει το τέλος στην ξέφρενη πορεία της Λαμποράλ Κούτσα, με την Τσεντεβίτα να την υποχρεώνει στη δεύτερη της ήττα: 76-67.

Οι Κροάτες εντυπωσίασαν στην τρίτη περίοδο, πήραν χάρη σε εκείνο το μεγάλο ξέσπασμά τους διαφορά σχετικά ασφαλή και τη διατήρησαν μέχρι τέλους, συνεχίζοντας την ανοδική πορεία τους. Ο Βέλικο Μρσιτς έχει επιβάλει απόλυτη πειθαρχεία στις τάξεις της ομάδας του και δικαιώνεται.

Ο Τζέικομπ Πούλεν ήταν ο μαέστρος στην καλοκουρδισμένη ορχήστρα των Βάσκων. Σκόραρε 26 πόντους σε 23 λεπτά συμμετοχής και το αντίπαλο τεχνικό τιμ δεν βρήκε αντίδοτο στο μαρκάρισμά του. Ο Μίρο Μπίλαν ήταν το σημείο αναφοράς κοντά στο καλάθι, σημειώνοντας 17 πόντους με 7/13 δίποντα και μαζεύοντας 10 ριμπάουντ. Βοήθησε σημαντικά και ο Τζέιμς Ουάιτ με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν εξαιρετικός, τελειώνοντας το ματς με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ της ισπανικής ομάδας ήταν ο Γιάκα Μπλάζιτς με 20 πόντους.

Σημείο κλειδί για τους γηπεδούχους ήταν η απόλυτη κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (49 έναντι 30), κι έτσι δεν τους στοίχισαν τα 15 λάθη…