Πήρε το “τρελό – θρίλερ” η Φενέρμπαχτσε!

2015-11-14T00:04:59+00:00 2015-11-14T02:40:36+00:00.

14/Nov/15 00:04

Φενέρμπαχτσε

Απίστευτο παιχνίδι στην Πόλη, με την Φενέρμπαχτσε να παίρνει δύσκολη νίκη (88-83) στο ντέρμπι με την Χίμκι και τον Κώστα Σλούκα να είναι καθοριστικός στα τελευταία κρίσιμα λεπτά

Σε ένα από τα πιο “τρελά” ματς που έχουμε δει ποτέ στην Ευρωλίγκα, η Φενέρμπαχτσε νίκησε την Χίμκι με 88-83! Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα. Ανατροπές, εναλλαγές συναισθημάτων και ένα τελευταίο τρίλεπτο που πρέπει να κράτησε μισή ώρα! Τελικά, οι χαμένες βολές της Χίμκι και η ψυχραιμία του Κώστα Σλούκα τόσο στις βολές, όσο και στις δημιουργίες του στις περισσότερες από τις τελευταία κατοχές της ομάδας του Ομπράντοβιτς, διαδραμάτισαν καταλυτικό ρόλο.

Ο Έλληνας παίκτης είχε 14 πόντους με 12/13 βολές και 6 ασίστ και η δράση του ήταν στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Ο Ντατόμε ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, 15 έβαλε ο Γιαν Βέσελι και 16 ο Μπόμπι Ντίξον. Για την Χίμκι, που πάλεψε πολύ, έμεινε στο ματς με τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά “πλήρωσε” την αστοχία της κυρίως στις βολές και στα τρίποντα, κορυφαίοι ήταν οι Πολ Ντέιβις και Αλεξέι Σβεντ, όπως και ο Γκόραν Ντράγιτς. Ακόμα κι αυτοί, όμως, έχασαν ευκαιρίες για να σπρώξουν την ομάδα τους στη μεγάλη νίκη.

Ο αγώνας

Χορταστικό σε σκορ και θέαμα ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης! Μόνο στα τελευταία 2-3 λεπτά η Φενέρμπαχτσε αύξησε την πίεση πάνω στην μπάλα, έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι και από εκεί δημιούργησε και την απόσταση των 8 πόντων (49-41) στο ημίχρονο.

Η Χίμκι ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 0-9, έχοντας ως αιχμές του δόρατος στην επίθεση τους Πολ Ντέιβις και Ταιρίς Ράις. Πρώτος για την ομάδα του Ομπράντοβιτς έδωσε το έναυσμα ο Εκπέ Ούντοχ με καλές άμυνες και ένα εκπληκτικό κάρφωμα. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 23-21 και η συνέχεια άνηκε στα σουτ του Μπόμπι Ντίξον, στον Ντατόμε και την κυριαρχία του Βέσελι κάτω από τα δύο καλάθια. Ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, ο Ιταλός σκόραρε 11 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά και ο Τσέχος σκόραρε 10 σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Με τους Σλούκα και Κάλινιτς να δουλεύουν για τους συμπαίκτες τους στο οργανωτικό κομμάτι.
Οι γηπεδούχοι είχαν πάρειτο προβάδισμα, αλλά μέχρι το 17′ δεν μπορούσαν να ανοίξουν το ματς. Τρεις διαδοχικές καλές άμυνες, κάποιες φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο και το τέταρτο τρίποντο του Ντίξον, ώθησαν την Φενέρ στο 49-41 του ημιχρόνου, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι ως τότε.

Άλλαξε το ματς στην επανάληψη

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ρίξουν τον ρυθμό, πίεσαν περισσότερο πάνω στη μπάλα και είδαν τον Αλεξέι Σβεντ να ανεβάζει την παραγωγικότητά του στην επίθεση. Με ένα επί μέρους σκορ 15-18, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 63-59 και με τους λογαριασμούς των δύο ομάδων ανοιχτούς. Το φαντεζί παιχνίδι, το υψηλό σκορ και οι αναποτελεσματικές άμυνες του πρώτου ημιχρόνου είχαν δώσει την θέση τους σε ένα πιο σκληρό παιχνίδι, με τις ομάδες να δίνουν πολύ μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα.

Η Χίμκι μείωσε στον ένα πόντο (64-63) με το “καλημέρα” στο δεύτερο ημίχρονο και απειλούσα πια στα ίσια την Φενέρμπαχτσε. Στις επόμενες κατοχές οι παίκτες του Κουρτινάιτς αστόχησαν σε 5 διαδοχικά τρίποντα και με δύο βολές του Σλούκα και ένα καλάθι του Βέσελι, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +5 (68-63). Ο Πολ Ντέιβιτς με προσωπική ενέργεια έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (72-70), αλλά στην επόμενη φάση χτύπησε αψυχολόγητα τον Κώστα Σλούκα σε μια τελειωμένη φάση. Ο Έλληνας γκαρντ έβαλε τις βολές και η κατοχή έμεινε στην Φενέρμπαχτσε, λόγω του δίκαιου αντιαθλητικού που καταλογίστηκε. Ο Σλούκας βρήκε τον Βέσελι, γκολ – φάουλ και έτσι η διαφορά πήγε στους 7 πόντους (77-70).

Ο ένας έδινε τη νίκη στον άλλο

Ο Ταιρίς Ράις τέθηκε εκτός αγώνα, αλλά η Χίμκι δεν τα παράτησε. Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η Φενέρμπαχτσε το έριξε στα… τρίποντα, βρήκε σκορ και αυτή την φορά ήταν σειρά της Φενέρ και του Ντατόμε να χρεωθούν με αντιαθλητικό! Με βολές ο Κόπονεν έκανε το 79-78, αλλά υπέπεσε σε λάθος στην επόμενη κατοχή. Σλούκας και Βέσελι αστόχησαν, τους μιμήθηκε ο Σβεντ σε λει απ και με φοβερή συνεργασία Σλούκα – Κάλινιτς, η Φενέρμπαχτσε “έγραψε” το 81-78, 30”πριν το τέλος!

Ο Ντράγκιτς αστόχησε σε τρίποντο, ο Ντέιβις πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά έχασε και τις δύο βολές. Τίποτα δεν είχε τελειώσει ακόμα, αφού ο Ντατόμε χρεώθηκε με φάουλ πάνω στη προσπάθεια για το αμυντικό ριμπάουντ! Ο Ντράγκιτς πέταξε στα σκουπίδια ακόμα δύο βολές, αλλά η Χίμκι γράπωσε κι άλλο επιθετικό και ο Σλοβένος με τρίποντο ισοφάρισε σε 81-81, 16” πριν το τέλος!

Η Χίμκι επέλεξε να κάνει φάουλ, αλλά στον λάθος παίκτη. Ο Σλούκας με 2/2, διαμόρφωσε το 83-81 και η κατοχή πέρασε στην Ρώσικη ομάδα. Στα… χαρτιά. Στην πράξη αυτό δεν συνέβη ποτέ, γιατί ο Κόπονεν υπέπεσε σε παράβαση 5 δευτερολέπτων! Ο Ντατόμε πήγε στις βολές, έχασε την δεύτερη, οι γηπεδούχοι πήραν επιθετικό ριμπάουντ και ήταν η σειρά του Μπογκντάνοβιτς να πάει στις βολές. Κάποτε αυτό το… “θεότρελο” ντέρμπι θα τελείωνε!