Γλίτωσε το… έγκαυμα η ΑΕΚ!

2015-11-14T20:54:23+00:00 2015-11-15T13:10:03+00:00.

14/Nov/15 20:54

ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έπαιξε με τη “φωτιά” κόντρα στον αξιόμαχο Απόλλωνα, τον οποίο λύγισε 84-78 κι έκανε το “6 στα 6” στη Basket League

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Η “Ένωση” επέκτεινε το καλύτερο της ξεκίνημα τα τελευταία 13 χρόνια στο πρωτάθλημα, ωστόσο τα… χρειάστηκε μέχρι να κάμψει την αντίσταση των παικτών του Μέξα, οι οποίοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 13/27 τρίποντα. Όταν, όμως, μείωσαν στο πόντο (72-71) στην τέταρτη περίοδο “μίλησε” η εμπειρία των παικτών της “Ένωσης”. Ο Μαυροκεφαλίδης σημείωσε 7 πόντους μέχρι το τέλος, ενώ ο Καλαμπόκης πέτυχε το καθοριστικό τρίποντα, κάνοντας το 82-76, 1’02” για το φινάλε. Το φινάλε βρήκε τους οπαδούς της ΑΕΚ να τραγουδούν “πρωτάθλημα θα πάρουμε όλους θα τους τρελάνουμε”.

Ο Γούντς με τον Βεργίνη ξεκίνησαν “ζεστοί” κι ο Απόλλωνας αιφνιδίασε την ΑΕΚ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 21-13 (9′). Ο Κάρτερ που δείχνει ότι έχει βρει τα… πατήματα του στα τελευταία παιχνίδια, σημείωσε 8 πόντους σε 12 λεπτά κι η “Ένωση” πέρασε σε θέση οδηγού. Μάλιστα, με ένα… μικρό ξέσπασμα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 7 αναπάντητους πόντους και ξέφυγαν για πρώτη φορά με +9 (52-43). Τα τρίποντα κι ο Μέιερ (7π. στην τρίτη περίοδο) κράτησαν τον Απόλλωνα μέσα στο παιχνίδι. Μάλιστα, όταν στην τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μέξα “τάισαν” τον Γουντς στο “ζωγραφιστό”, η ομάδα της Πάτρας μείωσε στον πόντο (72-71 στο 35′), αλλά στο φινάλε μίλησε η εμπειρία των παικτών του Ντράγκαν Σάκοτα.