Φενέρ: Έχασε από την Μπουγιουτσεκμετσέ!

2015-11-15T17:06:09+00:00 2015-11-15T18:02:47+00:00.

15/Nov/15 17:06

Υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα που δεν μπορεί να προκύψει στην Τουρκική λίγκα; Όχι, έχει ήδη αποδειχτεί! Η Φενέρμπαχτσε έχασε εκτός έδρας από την νεοφώτιστη Μπουγιουτσεκμετσέ 85-76 και έχει μια ακόμα απώλεια στη TBL! Ακριβώς το ίδιο συνέβη το Σάββατο με την Εφές που ηττήθηκε από την Μπεσίκτας!

Υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα που δεν μπορεί να προκύψει στην Τουρκική λίγκα; Όχι, έχει ήδη αποδειχτεί! Η Φενέρμπαχτσε έχασε εκτός έδρας από την νεοφώτιστη Μπουγιουτσεκμετσέ με 85-76 και έχει μια ακόμα απώλεια στη TBL! Ακριβώς το ίδιο συνέβη το Σάββατο με την Εφές που ηττήθηκε από την Μπεσίκτας!

Το γεγονός ότι η Φενέρμπαχτσε έπαιξε παράταση στο ντέρμπι της Παρασκευής με την Χίμκι και σε 40 ώρες είχε ακόμα ένα ματς, ίσως επηρεάζει. Από την άλλη, μιλάμε για μια ομάδα με πολλές λύσεις και πολύ ποιοτικό ρόστερ, οπότε οι δικαιολογίες στερεύουν…

Οι γηπεδούχοι από την αρχή μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έβγαλαν περισσότερη ενέργεια από την ομάδα του Ομπράντοβιτς και ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου (46-38) προηγήθηκαν με 46-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο ισορρόπησαν κάπως την κατάσταση οι φιλοξενούμενοι (61-60) και όλα κρίθηκαν στο τέλος.

Η Μπουγιουτσεκμετσέ προηγήθηκε με 66-60 και η Φενέρ αντέδρασε και με ένα σερί 7-14, πέρασε μπροστά με καλάθι του Βέσελι στο 36′. Ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν 77-75. Οι νεοφώτιστοι βρήκαν ένα καλάθι (79-75), ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε σε τρίποντο και ο Αμερικανός Μάικλ Μπράντον με… τρίποντο και φάουλ “έγραψε” το 83-75 στα 23” πριν το τέλος, “κλειδώνοντας” την νίκη για την ομάδα του και δημιουργώντας μια ακόμα τεράστια έκπληξη στο Τουρκικό πρωτάθλημα.

Ο Ρόμπερτ Ουόλκερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 20 πόντους, ενώ για τους ηττημένους 19 είχε ο Γιαν Βέσελι και 14 ο Μποκγντάνοβιτς. Ο Κώστας Σλούκας έπαιξε για 25 λεπτά και είχε 4 πόντους, 2 ασίστ και 2 λάθη με 2/7 σουτ.