Σπάνιο… χαρακίρι από τον ΠΑΟΚ!

2015-11-18T20:43:44+00:00 2015-11-18T21:04:29+00:00.

18/Nov/15 20:43

ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ “αυτοκτόνησε” στην Ουγγαρία και από το +17 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, κατάφερε να χάσει με 78-69 από την Σζολνόκι! Οι γηπεδούχοι έτρεξαν επί μέρους σκορ 37-14 (!) στην τελευταία περίοδο καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα…

Ο ΠΑΟΚ “αυτοκτόνησε” στην Ουγγαρία και από το +17 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, κατάφερε να χάσει με 78-69 από την Σζολνόκι. Το κακό μάλιστα είναι διπλό αφού η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν υπερασπίστηκε ούτε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (+3) και πλέον υστερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η ελληνική ομάδα δέχτηκε επί μέρους σκορ 37-14 (!) στην τελευταία περίοδο και πλέον μπαίνει σε σοβαρές περιπέτειες όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.

Εξέλιξη του αγώνα

Εξαιρετικά άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με το σκορ να μένει χαμηλά (6-6) μετά από 7 λεπτά παιχνιδιού. Τα πολλά λάθη του ΠΑΟΚ όμως έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προηγηθούν αρχικά με 12-7 (8′) και στη συνέχεια με 17-11 στο τέλος της περιόδου. Στο διάστημα αυτό η Σζολνόκι κατάφερε να κλέψει πέντε μπάλες και να σκοράρει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

Το 10-3 σερί που έτρεξε η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου στα επόμενα λεπτά, την έφερε μετά από ώρα μπροστά με 21-20 στο 14′. Ο σταθερά καλός ΠΑΟΚ βρήκε επιθετικές λύσεις στο πρόσωπο των Τσόχλα, Ντούβνιακ και οι πρώτοι πόντοι του Σοφοκλή Σχορτσανίτη διαμόρφωσαν το 30-22 στο 17′. Το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο της Σζολνόκι, ολοκληρώθηκε με τον Γκρέγκορι να αστοχεί σε προσπάθεια για… κάρφωμα και το σκορ στο 36-24 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια ο «Δικέφαλος του βορρά» συνέχισε να είναι κυρίαρχος με τον Κώστα Βασιλειάδη να στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +19 (45-26, 24′). Οι πρωταθλητές Ουγγαρίας αντέδρασαν και μείωσαν προσωρινά σε 49-36 (27′) με καλάθι και φάουλ του Γκρέγκορι, όμως οι βεβιασμένες επιλογές τους δεν τους άφησαν να πλησιάσουν περισσότερο. Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την περίοδο διατηρώντας ασφαλές προβάδισμα με 55-41.

Στην τελική ευθεία του παιχνιδιού η Σζολνόκι μπήκε καλύτερα και με σερί 10-3 έριξε τη διαφορά μετά από ώρα σε μονοψήφια επίπεδα (58-51, 33′). Η συγκεκριμένη εξέλιξη έδωσε ψυχολογική ώθηση στους γηπεδούχους που με νέο καλάθι από τον Βίτμαν μείωσαν σε 60-56, 4.45′ πριν τη λήξη. Με το παιχνίδι να έχει γίνει πλέον ντέρμπι, ο Βίτμαν διαμόρφωσε με τρίποντο το 64-61, με 2.43′ να απομένουν. Η κατάρρευση του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και η Σζολνόκι κατάφερε με 4/5 βολές να περάσει μπροστά 66-64. Ο Τσόχλας μείωσε με 1/2 βολές σε 66-65 αλλά τρίποντο-μαχαιριά του Βόιβοντα έδωσε προβάδισμα με 69-65 στους Ούγγρους, 31” πριν το τέλος. Στη διαδικασία των βολών δεν άλλαξε κάτι, με τη Σζολνόκι να καταφέρνει μάλιστα να καλύψει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (+3) και να πανηγυρίζει μεγάλη νίκη με 78-69

Που κρίθηκε

Στη ολική κατάρρευση του ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο! Οι 37 πόντοι παθητικό είναι μία εξαιρετικά σπάνια επίδοση για τα Ευρωπαϊκά δεδομένα με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να απωλέσει διαφορά +17 (58-41) με την έναρξη του δεκαλέπτου και να γνωρίσει τελικά οδυνηρή ήττα με 78-69.

Όταν μία ομάδα καταφέρνει μία τέτοιου μεγέθους ανατροπή είναι άδικο να ξεχωρίσεις μόνο ένα παίκτη. Οι Βόιβοντα (15π, 5ρ) και Βίτμαν (12π, 2ρ, 4ασ.) ήταν καθοριστικοί στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με τον Κόβαξ (10π, 7ρ) να προσφέρει σημαντική βοήθεια.