Αυτοκτόνησε ο Ερυθρός Αστέρας!

2015-11-19T23:47:38+00:00 2015-11-20T00:27:43+00:00.

19/Nov/15 23:47

Αστέρας

Το παθιασμένο Στρασβούργο επέστρεψε μεταμορφωμένο από τα αποδυτήρια και τελικά ανέτρεψε την κατάσταση επικρατώντας με 78-75

Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 52-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Γαλλία! Το παθιασμένο Στρασβούργο επέστρεψε μεταμορφωμένο από τα αποδυτήρια και τελικά ανέτρεψε την κατάσταση επικρατώντας με 78-75.

Τρομερή εμφάνιση από τους Μπομπουά και Λελούπ με τη γαλλική ομάδα να έχει πλέον ρεκόρ 3-3 στον όμιλο και να δείχνει πως θα παλέψει μέχρι τέλους για την πρόκριση στο top 16

Εξέλιξη του αγώνα

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μεταξύ Στρασβούργου και Ερυθρού Αστέρα είχαν για απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κουίνσι Μίλερ. Ο Αμερικάνος φόργουορντ πέτυχε τους 11 πρώτους πόντους της ομάδας του (11-6, 3′), την ώρα που οι Γάλλοι παρουσίαζαν αμυντικά κενά. Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε ρυθμό και με “βροχή” τριπόντων (7/14) κατάφερε να προηγηθεί με 30-19 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο ίδιο έργο θεατές και στη δεύτερη περίοδο με τις ομάδες να επιλέγουν να επιτεθούν κυρίως έξω από τα 6.75. Το Στρασβούργο μείωσε σε 36-32 (13′) δια χειρός Ντουπόρτ, όμως η συνέχεια ήταν αποκαρδιωτική! Οι Σέρβοι βελτιώθηκαν θεαματικά σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να τρέξουν επί μέρους σκορ 16-0 (!) . Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά στο 52-34, με τον Γκολούμποβιτς να μειώνει για τους γηπεδούχους.

Με την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια το σκηνικό ανατράπηκε. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη και κατάφερε να μειώσει αρχικά σε 56-42 (24′), χάρη σε ακόμα ένα καλάθι του Γκολούμποβιτς. Η επιθετική δυστοκία του Αστέρα έδωσε την ευκαιρία στο Στρασβούργο να ροκανίσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Ο Μπομπουά με σερί πόντων διαμόρφωσε το 64-54 και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους Γάλλους να έχουν μειώσει σε μονοψήφια επίπεδα (64-56).

Στην τελική ευθεία του παιχνιδιού το μομέντουμ έδειχνε σαφέστατα Στρασβούργο και ο Μπομπουά με τρίποντο έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (64-63, 33′). Οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρή ανάσα (70-63, 36′) μετά από μικρό σερί 6-0 όμως η γαλλική ομάδα δεν είχε διάθεση να πέσει αμαχητί. Η εντυπωσιακή αντίδραση με 10-0 επί μέρους σκορ, έφερε τους γηπεδούχους μπροστά (73-70, 38′) στην πιο κρίσιμη στιγμή, μετά από κλέψιμο και κάρφωμα του Κάιλ Ουίμς. Νέα εντυπωσιακή άμυνα των Γάλλων οδήγησε σε εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό (77-72), με 1.20′ στο ρολόι. Στο υπόλοιπο ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να πλησιάσει σε 78-75, αστόχησε όμως στην τελευταία επίθεση σε προσπάθεια για τρεις και έτσι έχασε ένα παιχνίδι που στο ημίχρονο έμοιαζε δικό του.

Που κρίθηκε

Στη εντυπωσιακή εμφάνιση της γαλλικής ομάδας στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης! Η ομάδα του Βενσάν Κολέ έτρεξε επί μέρους σκορ 44-23, ανατρέποντας πλήρως το σκηνικό που είχε διαμορφωθεί έως εκείνη τη στιγμή

O Ροντρίγκ Μπομπουά ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της μεγάλης ανατροπής του Στρασβούργου! Ο Γάλλος γκαρντ πέτυχε 11 από τους 17 συνολικά πόντους του στην τελευταία περίοδο, σκοράροντας κρίσιμα καλάθια και παίζοντας εξαιρετική άμυνα στα αντίπαλα γκαρντ.