Η Μπάμπεργκ “διέλυσε” το… τελευταίο οχυρό!

2015-11-20T22:50:51+00:00 2015-11-21T01:49:35+00:00.

20/Nov/15 22:50

Μπάμπεργκ

Η ομάδα του Νίκου Ζήση έκανε “σκόνη και θρύψαλα” (73-53) τη Μάλαγα και πλέον καμία ομάδα στην Ευρωλίγκα δεν είναι αήττητη.

Η Μάλαγα ήταν η μοναδική ομάδα που μπόρεσε να ολοκληρώσει με 5-0 τον πρώτο γύρο της πρώτης φάσης, ωστόσο η επίσκεψη της στην έδρα της Μπάμπεργκ εξελίχθηκε σε “εφιάλτη”. Η ομάδα της Ανδαλουσίας δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε με… αίτηση κι οι γηπεδούχοι μετά την πρώτη περίοδο έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ. Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο ήταν 46-20! Κάπως έτσι η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους πρωταθλητές Γερμανίας να πανηγυρίζουν την τρίτη σερί νίκη τους, η οποία ισοδυναμεί και με ένα σημαντικό βήμα πρόκρισης. Η γηπεδούχος ήταν άκρως αποτελεσματική από τα 6μ75 (βλ. 10/22), ενώ κέρδισε και τη μάχη των ριμπάουντ (36-26), κάπως έτσι πέρασαν… αναίμακτα τα 19 λάθη της. Άλλωστε κι η Μάλαγα είχε 14. Η ομάδα της Ανδαλουσίας φλέρταρε έντονα με νέο αρνητικό ρεκόρ στην ιστορίας της στη διοργάνωση. Χειρότερη επίδοση της είναι οι 50 πόντοι.

Που κρίθηκε

Η Μάλαγα ήταν πολύ άστοχη κι ολοκλήρωσε το ματς με 16/54 σουτ εντός πεδιάς! Επίσης, η ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν μέχρι αυτό το παιχνίδι η κορυφαία της διοργάνωσης στις ασίστ (22.2). Χθες, όμως, έδωσε εννιά λιγότερες από την αντίπαλο της (21-12).

Η Μπάμπεργκ γενικά στηρίχθηκε στην ομάδα δουλειά που έκαναν οι παίκτες της κι αυτό φαίνεται από τον πλουραλισμό που είχε. Αν πρέπει να ξεχωρίσουμε πάντως κάποιον αυτός είναι ο Στρέλνιεκς, ο οποίος είχε 14 πόντους και 6 ασιστ.