Οι Νικς λύγισαν τον Ουέστμπρουκ

2015-11-21T10:20:12+00:00 2015-11-21T13:09:08+00:00.

21/Nov/15 10:20

Νικς

Ένας Ουέστμπρουκ δεν φέρνει την άνοιξη και οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ υπέκυψαν στους Νιου Γιορκ Νικς, που είχαν σαφώς περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα με 90-93

Του Νίκου Βαγγέλη/vaggelis@eurohoops.net

Ένας Ουέστμπρουκ δεν φέρνει την άνοιξη και οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ υπέκυψαν στους Νιου Γιορκ Νικς, που είχαν σαφώς περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα, με 90-93.

Ελλείψη και πάλι του αρχισκόρερ της ομάδας, Κέβιν Ντουράντ, ο Ουέστμπρουκ προσπάθησε να τα κάνει όλα μόνος του. Σημείωσε 34 πόντους με 10/12 ελεύθερες βολές, 9/19 δίποντα, 2/10 τρίποντα, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ και έκανε 4 κλεψίματα σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Δεν αρκούσε. Στο τέλος, μάλιστα, “θόλωσε” και προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση σουτάροντας από τα 10 μέτρα, ενώ υπήρχε χρόνος. οι Θάντερ πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ούτε ο Ουέιτερς κατάφερε να βρει τον στόχο και οι Νικς απέδρασαν με το μεγάλο διπλό.

Ο Σέρχι Ιμπάκα βρισκόταν ξανά σε… άλλο γήπεδο και δεν έδωσε τις λύσεις που αναμενόταν, αφήνοντας μόνο τον Τούρκο σέντερ, Ενές Καντέρ, να παλεύει με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Ντίον Ουέιτερς έβαλε 16 πόντους, όμως είχε 0/6 τρίποντα.

Για τους φιλοξενούμενους, ο καταμερισμός στο σκοράρισμα ήταν ιδανικός, με τον Καρμέλο Άντονι να αποτελεί την αιχμή του δόρατος με 25 πόντους (5/5 ελεύθερες βολές, 9/20 σουτ εντός πεδιάς) και τους Άαρον Αφλάλο (14 πόντοι), Λανς Τόμας (12 πόντοι), Χοσέ Καλντερόν (10 πόντοι) να τον ακολουθούν, καλύπτοντας το μέτριο βράδυ του Κρίσταπς Πορζίνγκις (7 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ).