ΑΕΚ από τα παλιά!

2015-11-21T18:46:04+00:00 2015-11-21T23:22:33+00:00.

21/Nov/15 18:46

Η ΑΕΚ πέρασε (78-54) από την Κηφισιά και ισοφάρισε το δεύτερο καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας της στο πρωτάθλημα της Α1

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Την προηγούμενη φορά που η “Ένωση” είχε ξεκινήσει με 7-0 το πρωτάθλημα ήταν τη σεζόν 2002-03. Όταν δηλαδή αγωνιζόταν ως πρωταθλήτρια… Μάλιστα, εκείνη τη σεζόν έφτασε ως τους τελικούς της Α1. Το καλύτερο ξεκίνημα είναι το 9-0 που είχε κάνει την αμέσως προηγούμενη αγωνιστική περίοδο (2001-02), όταν κατέκτησε και τον τίτλο.

Πως λοιπόν οι φίλοι της ΑΕΚ που βρέθηκαν στο “Ζηρίνειο” να αποθεώσουν (“είναι τρελός ο πρόεδρος”) τον Μάκη Αγγελόπουλο, ο οποίος έδωσε το παρών στο κλειστό τη Κηφισιάς και τους επιτρέπει να κάνουν όνειρα πρωταθλήματος.

aek kosmos

Ενδεχομένως για πρώτη φορά στη σεζόν η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα από τον αντίπαλο της και αποτελεσματική άμυνα είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο “μασκοφόρος” Μαυροκεφαλίδης έδειξε επηρεασμένος αλλά ο Σκραμπ που ξεκίνησε βασικός έκανε ουσιαστική δουλειά κι έδειξε να αρπάζει από τα μαλλιά την ευκαιρία που του έδωσε ο Σάκοτα. Μάλιστα, μαζί με τον Ουόρεν αποτέλεσε δίδυμο στην περιφέρεια με τον Ουόρεν. Με τρίποντο του Μιλόσεβιτς η “Ένωση” προηγήθηκε με 32-16 (15′), την ώρα που οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 0/10 σουτ έξω από 6μ75. Γενικά, οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι κι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 12/33 σουτ εντός πεδιάς. Μόνο κάποια ξεσπάσματα των Γκίκα και Γλυνιαδάκη την κράτησαν κοντά στο σκορ.

Ποιότητα Χέρστον κι ο… αθόρυβος Μιλόσεβιτς

Με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτο η Κηφισιά προσπάθησε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης μείωσε σε 33-41 (23′) αλλά όποτε πήγε να το πιστέψει “μίλησε” η ποιότητα της ΑΕΚ. Ειδικά, ο Χέρστον φρόντισε η ομάδα του να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας. Ο Αμερικανός φοργουορντ σημείωσε τους οκτώ από τους 18 πόντους της ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ γενικότερα “αθόρυβη” αλλά άκρως πολύτιμη δουλειά έκανε γι’ ακόμα μια φορά ο Μίλαν Μιλόσεβιτς… Από εκεί και πέρα, η Κηφισιά παρέδωσε πνεύμα με τη διαφορά να… ξεφεύγει.

lukas mavrokefalidis aek kifissia

Βάλε-βγάλε ο Λουκάς!

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν φανερό ότι αντιμετώπιζε πρόβλημα μετά τη μάσκα που φορούσε λόγω του κατάγματος που υπέστη στη μύτη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτέλεσαν κάποια χαμένα σουτ που… έχει υπό φυσιολογικές συνθήκες. Κάπως έτσι ο φόργουορντ της ΑΕΚ, από ένα σημείο κι έπειτα, αποφάσισε να τη φορά μόνο στην άμυνα, ενώ όταν έκανε επίθεση η ομάδα του την έβαζε κάτω από το σορτσάκι.
*Πριν το τζάμπολ η Κηφισιά βράβευσε τον σέντερ της ΑΕΚ, Δημήτρη Μαυροειδή για την προσφορά του στον σύλλογο των βορείων προαστίων.

Τα δεκάλεπτα: 8-21, 27-39, 45-57, 54-78.