“Πλήρωσε” την κούραση η ΑΕΚ

2015-12-01T20:18:17+00:00 2015-12-03T03:11:33+00:00.

01/Dec/15 20:18

Η ΑΕΚ των απουσιών στην περιφέρεια, έχασε στην προθέρμανση τον Μαυροκεφαλίδη και παρά το καλό πρώτο ημίχρονο γνώρισε την ήττα (86-79) από τη Νίζνι στη Ρωσία.

Με δεδομένο ότι Κούπερ και Άρμστεντ δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο Eurocup, η “Ένωση” είχε σοβαρό ζήτημα στην περιφέρεια. Τα πράγματα όμως έγιναν ακόμα χειρότερα λίγο πριν το τζάμπολ… Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ένοιωσε ένα σφίξιμο στη μέση κι η ελληνική ομάδα στερήθηκε τον (μέχρι στιγμής) καλύτερο παίκτη της διοργάνωσης. Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Δημήτρη Μαυροειδή (26π., 10ρ. 36RKG) που προσπάθησε επάξια να καλύψει το κενό του, στο τέλος η απουσία του “Λου” έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Οι “κιτρινόμαυροι” ξεκίνησαν εντυπωσιακά αλλά η κούραση επέτρεψε στη Νίζνι να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Η ρωσική ομάδα είχε περισσότερες λύσεις στο φινάλε κι ειδικά στο τελευταίο τετράλεπτο όταν το σκορ ήταν ισόπαλο (74-74).

Παράσταση Μαυροειδή!

Οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν με μεγάλη διάθεση στο παρκέ, ξεκίνησαν με 3/4 τρίποντα πριν ξεκινήσει το σόου του Μαυροειδή, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα 16 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους σημείωσε 17 πόντους (7/8διπ., 3/4βολ.) και μάζεψε 8 ριμπάουντ! Γενικά, οι “κιτρινόμαυροι” ήταν άκρως αποτελεσματική επιθετικά (15/24διπ., 5/7τρ.), ενώ έκαναν καλή δουλειά και στην άμυνα (7/20 δίποντα η Νίζνι). Κάπως έτσι κατάφεραν να “κλείσουν” προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν στο Eurocup. Επίσης, η διαφορά έφτασε στο +15 (34-19), με την ελληνική ομάδα να ελέγχει τον αγώνα.

Άβατο το… ζωγραφιστό

Όσο εύκολα περνούσε τη μπάλα στο κοντά καλάθι στο πρώτο μέρος, άλλο τόσο δυσκολεύτηκε στην συνέχεια η ΑΕΚ. Η Νίζνι “έκλεισε” τους χώρους κι έβγαλε εκτός αγώνα τον Μαυροειδή, με την ελληνική ομάδα να χάνει τους αυτοματισμούς της. Με την “Ένωση” να “κολλάει” για τα καλά στην επίθεση (το ποσοστό της στα δίποντα έπεσε από το 66% στο 51%), η ρωσική ομάδα άρχισε να “ροκανίζει” τη διαφορά. Με επιμέρους 19-3 μετέτρεψαν το 44-56 (21’) σε 63-59 (28’), βρίσκοντας λύσεις κι από την περιφέρεια. Ο αγώνας απέκτησε μια “άγρια” ομορφιά, με τη Νίζνι να δείχνει να έχει περισσότερα αποθέματα ενέργειας, ωστόσο η ΑΕΚ μεγάλα αποθέματα… ψυχής και με σερί 5-0, ισοφάρισε σε 74-74 (36’).

Έμεινε από δυνάμεις

Κάπου εκεί, όμως, η ΑΕΚ έδειξε να μένει από δυνάμεις… Ο Χέρστον προσπάθησε να πάρει την ομάδα πάνω του αλλά οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις. Οι Ραμπ (21π.), Κβοστόφ (5π., 10ασ.), Μπέρζινς (12π., 13ρ.) και Στρέμπκοφ (15π.) βοήθησαν σε πολλά κομμάτια του παιχνιδιού, την ώρα που οι παίκτες του Σάκοτα δεν είχαν πλέον “καθαρό” μυαλό και υπέπεσαν σε λάθη ενώ έχασαν και σημαντικά ριμπάουντ. Αποτέλεσμα ήταν η ρωσική ομάδα να κάνει επιμέρους 12-5 ως το τέλος και να πάρει τη νίκη.