Νίκησε και αναπνέει πιο άνετα η Ρεάλ!

2015-12-03T23:55:09+00:00 2015-12-04T07:23:32+00:00.

03/Dec/15 23:55

Μεγάλης σημασίας νίκη που την κρατάει για τα καλά μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης πέτυχε η Ρεάλ επικρατώντας με 80-73 της Φενέρμπαχτσε

Μεγάλης σημασίας νίκη που την κρατάει για τα καλά μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης πέτυχε η Ρεάλ επικρατώντας με 80-73 της Φενέρμπαχτσε. Κορυφαίος παίκτης της “βασίλισσας” ήταν ο σέντερ της Γκουστάβο Αγιόν (15π, 5ρ) έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Σέρτζιο Γιουλ (17π, 4ρ, 2ασ.).

Για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία έχει εξασφαλίσει την παρουσία της στο top 16, πολύ καλός ήταν ο Γιαν Βέσελι (20π, 7ρ), με τον Κώστα Σλούκα να σκοράρει 8 πόντους και να μοιράζει 4 ασίστ.

Η ροή του αγώνα

Σε ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας για τη συνέχεια της στη διοργάνωση, η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ (14-11, 5′) μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντατόμε. Η κυριαρχία της Φενέρ συνεχίστηκε με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 19-13 στο 7′ και 24-13 στο 8′ δια χειρός Άντιτς και Μπογκντάντοβιτς. To προβληματικό για τη “βασίλισσα” πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 28-18 με την άμυνα της να είναι… τραγική.

Στα επόμενα λεπτά η Ρεάλ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και με τους πιτσιρικάδες Ντόντσιτς και Ερνάνγκομεζ έτρεξε εντυπωσιακό σερί 14-0 που την έφερε μπροστά με 32-28 (14′)! Νέο σερί όμως των φιλεξονούμενων ανέτρεψε εκ νέου τα δεδομένα με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα (37-32, 17′) χάρη σε δίποντο του Ντίξον. O Αμερικάνος γκαρντ συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα και η καλή του συνεργασία με τον Γιαν Βέσελι έστειλε τη Φενέρ στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-36.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Ομπράντοβιτς να έχει σταθερό προβάδισμα (49-43, 23′) χάρη σε όμορφο λέι απ του Κώστα Σλούκα. Οι επιθετικές πρωτοβουλίες του Γιουλ μείωσαν προσωρινά σε 50-48 (26′) όμως ο Έλληνας γκαρντ με τρίποντο από την κορυφή έφερε ξανά την ομάδα του στο +7 (55-48, 28′). Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου ωστόσο η Ρεάλ όχι μόνο κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι αλλά με σερί 8-0 πέρασε μπροστά με 56-55.

Το ξεκίνημα της ισπανικής ομάδας στην τελευταία “στροφή” της αναμέτρησης ήταν πολύ καλό κάτι που τη βοήθησε να ξεφύγει με 66-61 (33′), όμως η αντίδραση των Τούρκων ήταν για ακόμα μία φορά άμεση (66-66, 35′). Το τρίτο λάθος του αρνητικού Κάλινιτς και η ολιγωρία των παικτών της Φενέρ στο ριμπάουντ έδωσε στον Αγιόν την ευκαιρία να διαμορφώσει το 72-66, με 3.26′ για τη λήξη. Στις επόμενες κατοχές οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μόνο σίδερο και ο Τέιλορ με τρίποντο από τη γωνία έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στη Ρεάλ (76-66), μόλις 1.33′ πριν το τέλος. Το τελικό 80-73 βρήκε την περσινή πρωταθλήτρια να πανηγυρίζει και να πατάει καλύτερα στα πόδια της.

Ο Γκουστάβο Αγιόν ήταν κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα και έδωσε σημαντικές βοήθειες σε σκορ και ριμπάουντ στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο του παιχνιδιού. Ο Μεξικανός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε

Στο καλύτερο finish της Ρεάλ στην αναμέτρηση! Η αστοχία των Τούρκων σε συνδυασμό με την ανάγκη… επιβίωσης της “βασίλισσας” τη βοήθησε να τρέξει επί μέρους σκορ 24-18, να πάρει μία μεγάλη νίκη και να διεκδικήσει την πρόκριση απέναντι σε Μπάγερν και Στρασβούργο στους επόμενους αγώνες.