2015-12-06T20:56:56+00:00 2015-12-07T00:20:20+00:00.

Lefteris Moutis

06/Dec/15 20:56

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε 100 σερί νίκες στο ΣΕΦ σε ματς κανονικής περιόδου στο ελληνικό πρωτάθλημα κερδίζοντας την ΑΕΚ 79-71 σε ένα ακόμα ματς που έπαιξε εξαιρετική άμυνα ακόμα και αν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης προσπάθησε να γυρίσει μόνος του τον αγώνα.

Οι “ερυθρόλευκοι” διεύρυναν ακόμα περισσότερο το σερί νικών τους (στο 12-0) σε ελληνικό πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα, έφθασαν σε τριψήφιο αριθμό νικών εντός έδρας σε ματς κανονικής περιόδου χωρίς μάλιστα να αγχωθούν ιδιαίτερα.

Ο Σον Τζέιμς παρακολούθησε τον αγώνα από την άκρη του πάγκου μαζί με τους τραυματίες Σπανούλη και Λοτζέσκι, ενώ η ΑΕΚ παρατάχθηκε χωρίς τον Ντούσαν Σάκοτα.

Για άλλη μια φορά η άμυνα έβγαλε ασπροπρόσωπους τους Πειραιώτες που ανησύχησαν μόνο όταν πήρε… φωτιά ο Μαυροκεφαίδης. Πρόλαβαν ωστόσο, και την… έσβησαν γρήγορα.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει την κυκλοφορία της μπάλας και να μην επιτρέψει στους Μαυροκεφαλίδη και Μαυροειδή να πάρουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν το στόχο τους μπλοκάροντας επιθετικά την ΑΕΚ που σκόραρε μόλις 7 πόντους στα πρώτα 9 λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε αυτό το διάστημα 2/9 σουτ και 6 λάθη δίνοντας την ευκαιρία στους Πειραιώτες να ξεφύγουν στο σκορ (16-7, 9′), αλλά να μην αποκτήσουν τέτοια διαφορά που θα τους έκανε να αισθανθούν ασφαλείς. Η επιθετική δυστοκία πίσω από τη γραμμή των 6,75 μ. (0/6 τριπ.) επέτρεψε στην ΑΕΚ να επιστρέψει (21-18, 13′) με τον Κούπερ να είναι εξαιρετικός εκτελεστικά και όχι τόσο δημιουργικά. Η μεγαλύτερη διαφορά πάντως για τους φιλοξενούμενους ήταν τα πολλά κλεψίματα και η ελαχιστοποίηση των λαθών στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι “ερυθρόλευκοι” διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα χάρη σε δυο σερί τρίποντα του Πρίντεζη, αλλά κυρίως το κρεσέντο του Βαγγέλη Μάντζαρη από το… ζωγραφιστό. Ο πλέι μέικερ των Πειραιωτών δεν ήταν αγκυροβολημένος πίσω από τη γραμμή του τριπόντου για να εκτελεί, αλλά επιλέχθηκε από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να “εκθέσει” τις αμυντικές αδυναμίες των αντίπαλων γκαρντ από το ποστ.

Ο Μάντζαρης έφθασε τους 14 πόντους στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με 5/6 δίποντα και 0/5 τρίποντα χάρη στις διεισδύσεις και τους πόντους του με πλάτη στο καλάθι με τη διαφορά να μένει σε διψήφια επίπεδα (46-35, 26′).

Ο Ολυμπιακός έβρισκε αρκετές φάσεις στο ανοικτό γήπεδο με τους Στρόμπερι και Παπαπέτρου να δίνουν ενέργεια και να κάνουν τη διαφορά, την ώρα που ο Πρίντεζης ήταν σταθερή πηγή κινδύνου επιθετικά. Η διαφορά έφθασε στο +19 (59-40, 30′).

Η ΑΕΚ όσο δεν τροφοδοτούσε τους ψηλούς της με συνέπεια κοντά στο καλάθι, δεν μπορούσε να μειώσει τη διαφορά. Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν “κλειστή”, αλλά ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης βρήκε ρυθμό πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων βελτιώνοντας τα άσχημα μέχρι τότε ποσοστά του (ξεκίνησε με 1/10 σουτ)! Πέτυχε τρία τρίποντα, ανέβασε τη ψυχολογία του και από εκεί και πέρα πήρε αρκετές φάσεις ένας εναντίον ενός παίρνοντας πάνω του την κατάσταση. Πέτυχε 15 πόντους με 7/7 σουτ σε διάστημα σχεδόν 5 λεπτών και μείωσε σε 66-57 (35′)!

Ο Ολυμπιακός όμως, δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ και τον Μαυροκεφαλίδη να μειώσει περισσότερο και έτσι με δυο καλάθια των Πρίντεζη, Παπαπέτρου και πέντε σερί πόντους του Μάντζαρη ανέβασε και πάλι τη διαφορά ψηλά “καθαρίζοντας” τον αγώνα (75-61, 39′), παρά τις τελευταίες απέλπιδες προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

Που κρίθηκε
Η ΑΕΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να μειώσει και να φανεί απειλητική στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο Ολυμπιακός είχε χτίσει τις βάσεις για τη νίκη πολύ νωρίτερα όταν είχε βγάλει εκτός ρυθμού τους ψηλούς της ΑΕΚ. Οταν “ξύπνησε” ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν πολύ αργά…

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έκανε τη μεγάλη διαφορά για τον Ολυμπιακό, καθώς ανέτρεψε όλα τα σχέδια του Σάκοτα για χρησιμοποίηση χαμηλών σχημάτων στα γκαρντ (με τους Κούπερ και Αρμστεντ). Εξεθεσε τις αμυντικές αδυναμίες των αντιπάλων του, πέτυχε 14 πόντους μέχρι το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και έκρινε τον αγώνα με πέντε σερί πόντους στο φινάλε.