Τρομερό ματς, όργια Σβεντ!

2015-12-07T20:48:38+00:00 2015-12-07T21:41:01+00:00.

07/Dec/15 20:48

Τρομερό παιχνίδι στη VTB με την Χίμκι και την Λοκομοτίβ Κουμπάν να παίζουν δύο παρατάσεις και τελικά τους γηπεδούχους να επικρατούν με 101-88. Έλαμψε ο Σβεντ με 32 πόντους και 12 ασίστ

Απίστευτο ματς! Χρειάστηκαν 50 λεπτά μπάσκετ και δύο παρατάσεις, για να ξεκαθαρίσει ο νικητής στο ντέρμπι της VTB λίγκας μεταξύ της Χίμκι και της Λοκομοτίβ Κουμπάν, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν τελικά με 101-88! Η Λόκο δεν είχε στο πάγκο τον Γιώργο Μπαρτζώκα, που ταξίδεψε στην Ελλάδα για να παραστεί στην κηδεία του αγαπημένου του πατέρα, αλλά σίγουρα οι παίκτες του έπαιξαν και για αυτόν, τα έδωσαν όλα και έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη στη διάρκεια της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Η Λοκομοτίβ ήταν μπροστά με 74-72, ο Ταιρίς Ράις με δύο βολές 10” πριν το τέλος ισοφάρισε σε 74-74 και ο Μάλκολμ Ντιλέινι έχασε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα του. Ο Ράις με την σειρά του αστόχησε στο σουτ που θα έδινε την νίκη στην Χίμκι από την πρώτη παράταση, ενώ το ίδιο συνέβη από πλευράς Λοκομοτίβ με τον Βίκτορ Κλαβέρ.

Το ματς χρειάστηκε και δεύτερη παράταση κι εκεί επικράτησε με 13 πόντους διαφορά (19-6 επί μέρους σκορ), χάρη στον οίστρο του Αλεξέι Σβεντ. Ο Ρώσος γκαρντ είχε 32 πόντους, 12 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 7 λάθη με 9/19 σουτ! Ο Ράις είχε 15 πόντους ο Τζέιμς Όγκουστιν 18 με 8 ριμπάουντ.

Για την Λοκομοτίβ πέντε παίκτες τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Ντιλέινι είχε 11 με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Μπρόκχοφ έκανε νταμπλ – νταμπλ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κλαβέρ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Η Δευτέρα ολοκληρώθηκε με νίκη και για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία είναι πρώτη με ρεκόρ 9-1, ενώ την ακολουθούν η Ζενίτ (7-1), η Ούνιξ Καζάν (8-2), η Χίμκι (7-3), η Νίμπουρκ (7-4), η Σαράτοφ (6-4) και η Λοκομοτίβ Κούμπαν (5-4). Κάντε κλικ στα αποτελέσματα για να δείτε πλήρη στατιστικά.