Ζωντανή η παλιά καλή Μακάμπι!

2015-12-10T23:03:05+00:00 2015-12-11T00:25:09+00:00.

10/Dec/15 23:03

Μακάμπι

Σε ένα παιχνίδι ζωής και θανάτου για τους πρωταθλητές Ευρώπης του 2014, η Μακάμπι σούταρε με 16/25 τρίποντα (64%) και επικράτησε με 85-65 απέναντι στην Μπάμπεργκ διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης.

Σε ένα παιχνίδι ζωής και θανάτου για τους πρωταθλητές Ευρώπης του 2014, η Μακάμπι επικράτησε με 85-65 απέναντι στην Μπάμπεργκ και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας! Το εντυπωσιακό ποσοστό των γηπεδούχων (64%, 16/25 τρίποντα) ήταν το κλειδί της εύκολης επικράτησης.

Η “ομάδα του λαού” περιμένει πλέον το αποτέλεσμα της αναμέτρησης μεταξύ ΤΣΣΚΑ και Νταρουσάφακα ελπίζοντας σε ήττα των Τούρκων ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση εναντίον τους στην τελευταία αγωνιστική.

Εξέλιξη του αγώνα

Με τη δίψα της για τη νίκη να είναι εμφανής από τα πρώτα κιόλας λεπτά, η Μακάμπι προηγήθηκε με 6-4 στο 4′ χάρη σε προσωπικούς πόντους του Ρότσεστι. Η συνέχεια του παιχνιδιού άνηκε ολοκληρωτικά στον Λάντεσμπεργκ ο οποίος με τρία (!) διαδοχικά τρίποντα ανάγκασε τον έξαλλο Τρινκιέρι να καλέσει τάιμ άουτ (15-4, 6′). O “βομβαρδισμός” των Ισραηλινών έξω από τα 6.75 συνεχίστηκε με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται τελικά στο 23-10 και την ομάδα του Τάμπακ να παρουσιάζεται μεταμορφωμένη.

Παρόμοιο το σκηνικό στα επόμενα λεπτά με τη Μπάμπεργκ να παρουσιάζει μεγάλα επιθετικά προβλήματα και να κυνηγάει στο σκορ με 28-10 στο 13′. Το μίνι ξέσπασμα των Γερμανών τους βοήθησε να πλησιάσουν προσωρινά (30-19), όμως οι Ρότσεστι και Σμιθ έδωσαν ξανά σημαντικές λύσεις στους γηπεδούχους (37-25, 17′). Το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την “ομάδα του λαού” να έχει θέσει γερές βάσεις νίκης και να προηγείται με 41-28.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, η Μακάμπι ξέφυγε αρχικά με 46-29 στο 23′ (9/14 τρίποντα) και στη συνέχεια έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από το +20 (53-32, 25′). H παραδομένη Μπάμπεργκ με τις μόλις 5 ασίστ μέχρι εκείνο το σημείο στην αναμέτρηση μείωσε σε 61-42 (28′) και ο Στρέλνιεκς με δύο σερί τρίποντα έφερε τους φιλοξενούμενους ακόμα πιο κοντά (64-48, 29′). Η εξωφρενική… ρέντα της ομάδας του Τάμπακ πίσω από τη γραμμή των τριπόντων (15/21) δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα με 70-50.

Με τον τελικό νικητή να έχει κριθεί προ πολλού, η Μπάμπεργκ εκμεταλλεύτηκε το χαλάρωμα των Ισραηλινών και μείωσε σε 71-55 με τον Νίκολιτς να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους στο παιχνίδι. Ο Σμιθ έδωσε ξανά τη λύση στην επίθεση και ο Ρότσεστι με ένα από τα πολλά τρίποντα της ομάδας του έστειλε τη διαφορά στο 83-61 (37′). Το τελικό 85-65 συνοδεύτηκε από την καλύτερη φετινή εμφάνιση της Μακάμπι η οποία περιμένει το αποτέλεσμα της ΤΣΣΚΑ με τη Νταρουσάφακα ελπίζοντας σε ήττα της δεύτερης.

Που κρίθηκε

Με τέτοιο ποσοστό έξω από τα 6.75 η Μακάμπι δεν γινόταν να χάσει! Το 64% με συνολικά 16/25 τρίποντα αποτελεί εξαιρετικά σπάνια επίδοση, και μία από τις καλύτερες στην ιστορία της Ευρωλίγκας, με τη νίκη να έρχεται απόλυτα φυσιολογικά για τους γηπεδούχους.