2015-12-10T23:28:43+00:00 2015-12-11T00:52:09+00:00.

Lefteris Moutis

10/Dec/15 23:28

Σον

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός κέρδισε πολύ εύκολα τη Λιμόζ με 76-67 παίζοντας για άλλη μια φορά εξαιρετική άμυνα στο ντεμπούτο του Σον Τζέιμς. Κορυφαίοι οι Πρίντεζης και Μάντζαρης.

Εύκολη νίκη πέτυχαν οι Πειραιώτες στη Γαλλία επί της Λιμόζ στην πρώτη τους επί γαλλικού εδάφους. Αρμα μάχης για άλλη μια φορά ήταν η άμυνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου που κράτησαν τη Λιμόζ χαμηλά στο σκορ.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν ιδιαίτερο βαθμολογικό κίνητρο πριν το παιχνίδι, καθώς γνώριζαν ότι μόνο με ακραία… σενάρια θα μπορούσαν να χάσουν την πρωτιά του ομίλου. Και πριν ακόμα τελειώσει το δικό τους παιχνίδι στη Γαλλία, είχαν εξασφαλίσει και μαθηματικά την κορυφή του ομίλου, καθώς ηττήθηκε η δεύτερη μέχρι πρότινος Λαμποράλ από την Εφές.

Οι απουσίες των Σπανούλη και Λοτζέσκι ανάγκασαν και πάλι τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να αλλάξει τα πλάνα του στην περιφέρεια συνεχίζοντας να δίνει αναβαθμισμένο ρόλο στον Βαγγέλη Μάντζαρη.

Ο διεθνής γκαρντ ανέλαβε όλες τις πρώτες επιθέσεις και πρόλαβε να σκοράρει 9 πόντους στα πρώρα 9 λεπτά οδηγώντας τους Πειραιώτες (10-17, 9′). Αιτία αυτού ήταν τα πολύ συχνά double team της Λιμόζ στους ψηλούς του Ολυμπιακού, οι οποίοι με το κατάλληλο διάβασμα έβρισκαν εύκολα ελεύθερα σουτ στην περιφέρεια. Ο Πρίντεζης άλλωστε, ήταν η κυριότερη πηγή δημιουργίας και εκτέλεσης πηγαίνοντας τα εξαιρετικά. Ο υπαρχηγός χρίστηκε… αρχηγός ελλείψει Σπανούλη και σήκωσε από νωρίς πάνω του το βάρος οδηγώντας τον Ολυμπιακό.

Οι Πειραιώτες όμως, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν και να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά, καθώς δέχθηκαν πολλά καλάθια από τον Βέστερμαν μετά από διεισδύσεις και τους Ντάνιελ και Τραορέ κοντά στο καλάθι.

Η Λιμόζ μείωσε (17-20, 11′) και έδειχνε ανταγωνιστική μέχρι να αρχίσει να βρίσκει ο Ολυμπιακός πόντους πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Οι Αθηναίου και Πρίντεζης πέτυχαν δυο σερί τρίποντα, η διαφορά ανέβηκε στο +13 (33-46, 20′) με τον Χέικο Σάφαρτζικ να ευστοχεί με τη λήξη του ημιχρόνου πίσω από το κέντρο του γηπέδου στο πρώτο τρίποντο των Γάλλων μετά από 0/7!

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του με το δίδυμο των Χάκετ και Στρόμπερι στην περιφέρεια να είναι αρκετά αποτελεσματικό και να περιορίζει αρκετά τη Λιμόζ που δεν ωθήθηκε σε αρκετά λάθη (σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν ελαφρώς περισσότερες κατοχές από τους Πειραιωτές), αλλά έχασε τον αγωνιστικό της προσανατολισμό.

Επιθετικά ο Παπαπέτρου τα πήγε εξαιρετικά σκοράροντας και από μακριά (δυο τρίποντα) και χτυπώντας τα close outs με διεισδύσεις, ενώ στο δδεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ ανεβασμένος στο σκοράρισμα και ο Ντι Τζέι Στρόμπερι, ο οποίος βρήκε φάσεις στο ανοικτό γήπεδο.

Η Λιμόζ ήταν αρκετά μονοδιάστατη επιθετικά περιμένοντας τα πάντα σχεδόν από το δίδυμο των Βέστερμαν και Τραορέ, οι οποίοι δεν μπορούσαν να μειώσουν. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει σκληρή άμυνα, έφθασε τη διαφορά στο +20 (50-70, 35′) και τότε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έριξε για πρώτη φορά στο παρκέ τον Σον Τζέιμς.

Ο Αμερικανός σέντερ έχει ελάχιστες μέρες προπονήσεων με τους Πειραιώτες, αλλά πήρε χρόνο συμμετοχής για να μπει στο κλίμα της ομάδας. Ηταν φανερό ότι χρειάζεται καιρό για να μάθει τους συμπαίκτες του και να τον μάθουν και αυτοί. Δεν πήρε σουτ στην επίθεση, παρά τις προσπάθειες του να παίξει pick ‘n roll με τους γκαρντ, αλλά είναι βέβαιο ότι στα επόμενα παιχνίδια θα καταφέρει να δείξει το ταλέντο του. Το παιχνίδι έληξε με τον Ντάνιελ Χάκετ να σκοράρει αρκετά και τη Λιμόζ να μειώνει στο τελικό +9 (67-76).