Η ΤΣΣΚΑ κράτησε “ζωντανή” τη Μακάμπι

2015-12-11T20:48:57+00:00 2015-12-11T22:05:18+00:00.

11/Dec/15 20:48

Την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί η πρόκριση ανάμεσα σε Μακάμπι και Νταρουσάφακα καθώς η ΤΣΣΚΑ “διέλυσε” με 94-66 την τουρκική ομάδα

Η “ομάδα του λαού” δεν… χαρίστηκε στους φιλοξενούμενους που με νίκη εξασφάλισαν την παρθενική παρουσία τους στο Top-16, αφήνοντας εκτός τη Μακάμπι. Τέλικά, Νταρουσάφακα και Μακάμπι θα λύσουν τις διαφορές τους την τελευταία αγωνιστική στην Τουρκία, με την ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι να εξακολουθεί να έχει τον πρώτο λόγο καθώς μπορεί να προκριθεί ακόμα και με ήττα.

Συγκεκριμένα, η Ντόγκους έχει μια νίκη παραπάνω από την “ομάδα του λαού” και παράλληλα “κουβαλά” το +11 της νίκης (84-73) στο ματς του πρώτου γύρου στο Ισραήλ. Η Μακάμπι, λοιπόν, θα πρέπει να καλύψει τη συγκεκριμένη διαφορά για να γλιτώσει τον πρόωρο αποκλεισμό. Η ΤΣΣΚΑ εξακολουθεί να είναι μόνη στην κορυφή του Δ’ ομίλου αλλά για να ολοκληρώσει εκεί τη regular season θα πρέπει να νικήσει την τελευταία αγωνιστική στη Μάλαγα, η οποία την καταδιώκει κι έχει νικήσει στη Μόσχα.

Όσον αφορά στην αναμέτρηση, η τουρκική ομάδα άντεξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο όταν βρήκε απαντήσεις στον “τρελό” ρυθμό των γηπεδούχων και στο 19’ ήταν στο -7 (48-41). Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ήταν εφιαλτικό για τους φιλοξενούμενους με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να ολοκληρώνει επιμέρους 29-7, μετατρέποντας τον αγώνα σε τυπική διαδικασία. Είναι χαρακτηριστικό ότι η διαφορά έφτασε ως το +34 (82-48), με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.