2015-12-15T09:23:04+00:00 2015-12-15T09:28:54+00:00.

15/Dec/15 09:23

Χιτ

Εντυπωσιακές νίκες πέτυχαν Μαϊάμι και Ιντιάνα κόντρα σε Ατλάντα και Τορόντο, αποδεικνύοντας πως τη φετινή σεζόν αναμένεται να είναι δύο ομάδες που θα πρωταγωνιστήσουν στην Ανατολική περιφέρεια.

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Την πολύ καλή τους πορεία στο φετινό ΝΒΑ συνέχισαν οι Πέισερς μετά την σημαντική επικράτηση τους με 106-90 κόντρα στους Ράπτορς. Μετά τη συγκεκριμένη νίκη η ομάδα από την Ιντιάνα έχει πλέον ρεκόρ 14-9 την ώρα που το Τορόντο βρίσκεται λίγο ψηλότερα με ρεκόρ 16-10.

Η εκκίνηση των δύο ομάδων στην αναμέτρηση δεν προμήνυε σε καμία περίπτωση πως ο Πολ Τζορτζ και οι συμπαίκτες του θα έχουν εύκολο έργο καθώς οι φιλοξενούμενοι Ράπτορς κατάφεραν να ξεφύγουν νωρίς με 26-5! Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με σερί 22-2 κατάφεραν να “κλείσουν” την πρώτη περίοδο μειώνοντας στο οριακό 28-27. Από αυτό το σημείο και μετά η Ιντιάνα δεν έχασε σε κανένα σημείο τον έλεγχο του παιχνιδιού και συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά. Το 52-41 του ημιχρόνου ήταν μόνο η αρχή, αφού με όπλο την καλή τους άμυνα οι Πέισερς ξέφυγαν ακόμα και με +25 (101-76) στην τέταρτη περίοδο, για να επικρατήσουν τελικά με το πολύ άνετο 106-90.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζόρνταν Χιλ ο οποίος σημείωσε νταμπλ-νταμπλ (20 πόντοι-13 ριμπάουντ), την ώρα που σημαντική επιθετική βοήθεια προσέφερε και ο “εκτελεστής” Σι Τζέι Μάιλς με τους 17 πόντους (5/5 τρίποντα). Ο Πολ Τζορζ κινήθηκε σε “ρηχά νερά” (16π, 3ρ, 3ασ.) ενώ το ίδιο έκανε για τους Ράπτορς και το δίδυμο των ΝτεΡόζαν (20π) και Λάουρι (20π).

Όπως τον παλιό καλό καιρό οι Χιτ

Μνήμες από το όμορφο πρόσφατο παρελθόν θύμισαν οι Χιτ κόντρα στους Χοκς! Μετά τη σημαντική νίκη επί των Γκρίζλις, η ομάδα του Ντουέιν Ουέιντ πέτυχε δεύτερη διαδοχική, αυτή τη φορά με 100-88 μέσα στην Ατλάντα. Πολυτιμότερος παίκτης του Μαϊάμι ήταν ο Κρις Μπος (24 πόντοι-10 ριμπάουντ), με τον Τζέραλντ Γκριν να συμβάλει στο επιθετικό κομμάτι με 20 πόντους και μερικά θεαματικά καρφώματα.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν πάνω στο παρκέ από νωρίς και κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 47-38, θέτοντας γερές βάσεις για τη νίκη όχι τόσο λόγω της διαφοράς όσο της εικόνας των δύο ομάδων πάνω στο παρκέ. Αποδεικνύοντας την μετριότατη κατάσταση στην οποία βρίσκεται, η Ατλάντα δεν κατάφερε να αντιδράσει ούτε στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, με αποτέλεσμα να ηττηθεί πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 100-88.

Απογοητευτική ήταν για ακόμα μία φορά η παρουσία του Τζεφ Τιγκ (5π, 8ρ, 2ασ.) με τον Μπέιζμορ (28π, 5ρ) να είναι ο μοναδικός ο οποίος πάλευε να κρατήσει τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ.