Θριαμβευτές Κλίπερς, άνετοι Μπουλς (video)

2015-12-15T10:00:35+00:00 2015-12-15T10:03:40+00:00.

15/Dec/15 10:00

Κλίπερς

Σπουδαία νίκη με 105-103 στην παράταση απέναντι στους Πίστονς πέτυχαν οι Κλίπερς, οι οποίοι αρχίζουν και βρίσκουν τον καλό τους εαυτό στη φετινή σεζόν. Εύκολη νίκη και για τους Μπουλς, παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο κόντρα στους μονίμως ηττημένους 76ερς.

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Νικητές στο μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς αναδείχθηκαν οι Κλίπερς (15-10) οι οποίοι αρχίζουν και βρίσκουν τον καλό τους εαυτό! Η ομάδα του Λος Άντζελες επικράτησε πολύ δύσκολα στην παράταση με 105-103 απέναντι στο Ντιτρόιτ (14-12), το οποίοι αστόχησε σε 3 (!) σουτ χάνοντας την ευκαιρία να στείλει εκ νέου το παιχνίδι στην παράταση.

Η αναμέτρηση είχε χαρακτήρα ντέρμπι πριν καν ξεκινήσει, κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε από τη διακύμανση του σκορ. Στο δυνατό ξεκίνημα των Κλίπερς, οι Πίστονς απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν στο τέλος πρώτης περιόδου σε 27-27 μετά από τρίποντο του Μπλέικ. Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν πλήρως και κατάφεραν να προηγηθούν με 48-39, με τον Γκρίφιν να στέλνει τα πρώτα μηνύματα πως απόψε θα είναι η βραδιά του. Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Κλίπερς πήραν τη μεγαλύτερα διαφορά τους (62-49), όμως το Ντιτρόιτ δεν το έβαλε κάτω.

Με εντυπωσιακό ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο μείωσε αρχικά σε 77-75, για να συνεχίσει την εντυπωσιακή του εμφάνιση και να πάρει κεφάλι στο σκορ (89-84)! Ο Τζέι Τζέι Ρέντινγκ ήταν ο σωτήρας του Λος Άντζελες αφού με δικό του τρίποντο 19″ πριν το τέλος το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στο τελευταίο πεντάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Κρόφορντ να πετυχαίνει κρίσιμο τρίποντο και να διαμορφώνει το 105-102, με μόλις 12.1″ στο ρολόι. Ο Τζάκσον ευστόχησε σε 1/2 βολές και διαδοχικές άστοχες προσπάθειες των Ντράμοντ και Τζάκσον δεν έδωσαν την ευκαιρία στο Ντιτρόιτ να ισοφαρίσει, χάνοντας με 105-103!

Η αναμέτρηση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μονομαχία ανάμεσα στον Μπλέικ Γκρίφιν (34π, 5ρ, 7ασ.) και τον Ρέτζι Τζάκσον (34π, 11ρ, 7ασ.), με τον πρώτο να… επιβιώνει. Κρίσιμα καλάθια πέτυχε ο Τζέι Τζέι Ρέντινγκ (24 πόντοι, 4/8 τρίποντα), με τον ΝτεΆντρε Τζόρνταν να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 7 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και σπουδαία δουλειά στην άμυνα.

“Όργια” από τον Γκρίφιν!

Εύκολο έργο… τελικά για τους Μπουλς

Παρά το γεγονός πως οι Μπουλς (14-8) δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, τελικά επικράτησαν πολύ άνετα με 115-96 απέναντι στους απογοητευτικούς για ακόμα μία σεζόν 76ερς (1-25)! Κορυφαίος παίκτης των “Ταύρων” ήταν ο σταθερά καλός Τζίμι Μπάτλερ (23π, 3ρ, 3ασ.), παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τον Σνελ (16π, 11ρ) και τον Νοά (5π, 15ρ, 8ασ.).

Η Φιλαδέλφεια κατάφερε να εκπλήξει ευχάριστα του φίλους της και να προηγηθεί στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (56-51) χάρη στην εκπληκτική δεύτερη περίοδο και το επί μέρους σκορ 37-27. Από αυτό το σημείο και έπειτα όμως τα πράγματα πήραν τη φυσιολογική τους ροή, με τους Μπουλς να παρουσιάζουν πολύ καλό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση και να οικοδομούν σημαντική διαφορά (85-68) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο υπόλοιπο διάστημα δεν άλλαξε κάτι και το Σικάγο πέτυχε την τρίτη διαδοχική του νίκη

Σταθερά καλός αλλά και απελπιστικά μόνος είναι ο Όκαφορ στη φετινη Φιλαδέλφεια, με τον ρούκι σέντερ να τελειώνει την αναμέτρηση με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ.