Oι Νάγκετς του “Παπ” βούλιαξαν τους Ρόκετς!

2015-12-15T10:35:04+00:00 2015-12-15T10:35:04+00:00.

15/Dec/15 10:35

Νάγκετς

Σημαντική νίκη με 114-108 πέτυχαν οι Νάγκετς του Κώστα Παπανικολάου απέναντι στους Ρόκετς! Η παρέα του Τζέιμς Χάρντεν δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση την περσινή ομάδα που αγωνίστηκε στους τελικούς της Δύσης, την ώρα που ο Έλληνας φόργουορντ βρίσκει τα πατήματα του.

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Την έκπληξη της βραδιάς σημείωσαν οι Νάγκετς (10-14) του Κώστα Παπανικολάου οι οποίοι πήραν σπουδαία νίκη με 114-108 απέναντι στους Ρόκετς (12-13)! Η ομάδα του Χιούστον δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση τον εντυπωσιακό σύνολο της περσινής περιόδου που κατάφερε να φτάσει μέχρι τους τελικούς της Δύσης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με επί μέρους σκορ 36-22 (!) πήραν σημαντικό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η απάντηση των Ρόκετς ήταν άμεση και με δικό τους ξέσπασμα 36-18 στα επόμενα λεπτά, πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 58-54. Το Ντένβερ όμως εκμεταλλεύτηκε ένα από τα πολλά νεκρά διαστήματα του Χάρντεν και των συμπαικτών του, με αποτέλεσμα να μπει στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 88-82. Το τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου φάνηκε να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη, 106-90 με 6.12′ να απομένουν, όμως η κατάρρευση των επόμενων λεπτών έδωσε την ευκαιρία στο Χιούστον να μειώσει στο καλάθι. Το ελεύθερο τρίποντο του Τέρι δεν μπήκε ποτέ, οι Ρόκετς έχασαν μοναδική ευκαιρία να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση και γνώρισαν τελικά την ήττα με 114-108.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε για τους νικητές ο Ουίλ Μπάρτον (24π, 9ρ), την ώρα που ο “δικός” μας Κώστας Παπανικολάου αγωνίστηκε για περίπου 14′ και σημείωσε 5 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο αλλά και 2 λάθη. Για το Χιούστον, μετριότατη παρουσία για τα δικά του στάνταρ είχε ο Τζέιμς Χάρντεν (24π, 6ασ.) αλλά και ο Ντουάιτ Χάουαρντ (13π, 8ρ).