Λα λα λα, λα λα λα ΠΑΟΚΑΡΑ!

2015-12-16T20:50:55+00:00 2015-12-18T13:07:30+00:00.

16/Dec/15 20:50

Βασιλειάδης

Τον ΠΑΟΚ δεν έχει δικαίωμα να τον ξεγράφει κανείς! Ο “Δικέφαλος του Βορρά” επικράτησε με 88-81 απέναντι στη Λιέτουβος και προκρίθηκε στους “32” του Eurocup! Εκπληκτική εμφάνιση από τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη o οποίος σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 23 πόντους και 10 ριμπάουν.

Το επί μέρους σκορ 24-13 της τελευταίας περιόδου και οι τρίποντες “βόμβες” των Χάτσερ και Ντούβνιακ έδωσαν στον ΠΑΟΚ τη νίκη με 88-81 απέναντι στη Λιέτουβος Ρίτας! Με αυτό το αποτέλεσμα οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου προκρίθηκαν στους “32” του Eurocup αφού τερμάτισαν στην τέταρτη θέση του ομίλου.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η τριάδα των Σχορτσανίτη (23π, 10ρ), Βασιλειάδη (17π, 6ρ) και Χάτσερ (18π, 3ρ, 6ασ.), αποδεικνύοντας πως τον φετινό ΠΑΟΚ δεν έχει κανείς δικαίωμα να τον ξεγράφει.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ιδίως στην επίθεση είχε ρυθμό, σωστές αποφάσεις και καλή κατανομή προσπαθειών από το ξεκίνημα. Δεν ήταν, όμως, το ίδιο αποτελεσματικός στην άμυνα, κυρίως στο κομμάτι που αφορούσε την προστασία της ρακέτας του.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προηγήθηκε με 23-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά με ένα σερί 14-6 η Λιέτουβος Ρίτας πέρασε μπροστά με 37-31 και αμέσως μετά με 41-34 μετά από μια τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ο Κώστας Κακαρούδης, στο 25′. Εκεί βγήκε μπροστά ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης! Πήρε μπάλες κάτω από το καλάθι, κανείς δεν μπορούσε να τον σταματήσει και πέτυχε τους 11 τελευταίους πόντους της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας τους 15 πόντους!

Οι Λιθουανοί με επί μέρους σκορ 27-20 στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 50-45 και πρώτους σκόρερ τους Γκαίλιους και Καβαλιάουσκας, που είχαν από 10 πόντους έκαστος, με τον Όρελικ να προσθέτει άλλους 8.

Στην έναρξη δευτέρου ημιχρόνου ο Δικέφαλος άρχισε να μαζεύει τη διαφορά και αφού πρώτα κατάφερε να ισοφαρίσει (56-56, 25′) με ακόμα ένα καλάθι του “Σόφο”, πήρε μικρό προβάδισμα με τον πολύ θετικό Κώστα Βασιλειάδη να σκοράρει από μέση απόσταση (60-56, 27′). Από αυτό το σημείο και μετά όμως οι Λιθουανοί κυριάρχησαν πάνω στο παρκέ και κατάφεραν να τρέξουν σερί 12-0, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 68-60 στο 29′. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 68-64 δια χειρός Χάτσερ.

Κυριάρχησε στο παρκέ, πήρε την πρόκριση!

Ο Αμερικάνος γκαρντ συνέχισε να έχει επαφή με το καλάθι και με διαδοχικούς πόντους κατάφερε να βάλει και πάλι τον ΠΑΟΚ σε ρόλο οδηγού (71-70, 33′). Με την άμυνα της ελληνικής ομάδας να κάνει τη διαφορά και να έχει δεχθεί μόλις 2 πόντους σε 5 λεπτά παιχνιδιού, ο Ντούβνιακ σκόραρε ξανά έξω από τα 6.75 και έκανε το 77-70 στο 35′. Η αποβολή του Λαβρίνοβιτς έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο της Λιέτουβος που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 88-75, 2.49′ πριν τη λήξη.

Το μίνι σερί των γηπεδούχων (6-0) στο υπόλοιπο της αναμέτρησης δεν τρόμαξε τον ΠΑΟΚ ο οποίος πήρε μάγκικη νίκη με 88-81 και σφράγισε την πρόκριση του στους “32” του Eurocup ως 4ος!

Ο “Σόφο” ήταν ο MVP της αναμέτρησης όμως ο Χάτσερ ήταν ο παίκτης-κλειδί! Ο Αμερικάνος γκαρντ βγήκε μπροστά όταν έπρεπε, σημείωσε διαδοχικούς πόντους στο τέλος της τρίτης και αρχές της τέταρτης περιόδου και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ.