“Πράσινη” νίκη, αποφυγή εμφυλίου!

2015-12-17T22:04:01+00:00 2015-12-17T23:56:25+00:00.

17/Dec/15 22:04

νίκη

Με επί μέρους σκορ 23-14 στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 74-71 εκτός έδρας της Ζαλγκίρις και τερμάτισε 3ος στον όμιλο του. Αυτό σημαίνει πως οι “πράσινοι” δεν θα βρεθούν αντιμέτωποι με τον Ολυμπιακό στο top 16 της Ευρωλίγκας.

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Με επί μέρους σκορ 23-14 στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντική νίκη με 74-71 εκτός έδρας της Ζαλγκίρις και τερμάτισε 3ος στον όμιλο του. Αυτό σημαίνει πως οι “πράσινοι” δεν θα βρεθούν αντιμέτωποι με τον Ολυμπιακό στο top 16 της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, υπέπεσαν σε συνολικά 15 λάθη, αλλά με κορυφαίους τους Πάβλοβιτς (12π, 10ρ), Καλάθη (14π, 6ρ, 6ασ.) και Φελντέιν (14π) έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα που υπό προϋποθέσεις μπορεί να τους οδηγήσει σε έναν θεωρητικά πιο εύκολο όμιλο.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται αρκετά νευρικές στα πρώτα λεπτά, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 11-4 (5′), χάρη σε όμορφες προσπάθειες του Τζέιμς Φελντέιν. Με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα, οι “πράσινοι” συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (16-10, 7′), την ώρα που ο Γιανκούνας πάλευε μόνος του για τη Ζαλγκίρις. Στο υπόλοιπο του πρώτου δεκαλέπτου η Ζαλγκίρις κατάφερε να μειώσει σε 21-16 εκμεταλλευόμενη με τον καλύτερο τρόπο το μπόνους των βολών.

Η καλή άμυνα του Καλνιέτις βοήθησε τους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να τρέξουν σερί 8-2 που τους έφερε για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι (24-23, 14′). Η είσοδος του Καλάθη στο παρκέ βελτίωσε την εικόνα του Παναθηναϊκού που ανέτρεψε προσωρινά τα δεδομένα (28-26, 16), όμως τα εννεά συνολικά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στη Ζαλγκίρις να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-34.

Για ακόμα ένα παιχνίδι η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς “σπατάλησε” αρκετές ευκαιρίες στον αιφνιδιασμό ενώ έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό στη δημιουργία, με μόλις 7 ασίστ στο ημίχρονο αλλά και 9 λάθη.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι με τη Ζαλγκίρις να προηγείται με 41-39 (23′) αλλά τον Παναθηναϊκό να απαντάει άμεσα και να ισοφαρίζει σε 43-43 (25′). Οι Λιθουανοί δεν προήθηκαν και με τους Λεκαβίτσιους και Πότσιους ξέφυγαν (51-45) στο 27′, όμως νέο σερί 6-0 των “πρασίνων” έφερε ξανά το σκορ στα ίσια (51-51). Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ελληνική ομάδα να κυνηγάει ξανά με 58-52, αφού ο Μάντας Καλνιέτις ευστόχησε σε απίθανο τρίποντο πίσω από τη γραμμή του κέντρου.

Ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε στο κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης και με όπλο την πίεση σε όλο το γήπεδο έκλεψε μπάλες και πήρε το προβάδισμα (62-60, 33′). Από αυτό το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο και ο Διαμαντίδης με 2/2 εύστοχες βολές διαμόρφωσε το (66-64), 4.39′ πριν τη λήξη.

“Πράσινο” φινάλε και αποφυγή ελληνικού εμφυλίου

To τρίποντο του Πάβλοβιτς από τη γωνία έβαλε και πάλι το “τριφύλλι” μπροστά (72-69) αλλά οι Χάνλαν και Βουγιούκας έφεραν τη Ζαλγκίρις σε απόσταση αναπνοής (72-71), 1.11′ πριν το τέλος. Αμφότερες οι δύο ομάδες αστόχησαν στις επόμενες επιθέσεις και ο Φελντέιν όντας ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών έδωσε προβάδισμα νίκης στον Παναθηναϊκό (74-71), με 13” στο ρολόι. Ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε 1/2 ξανά από τη γραμμή και με 6” να απομένουν ο Μότουμ αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση.

Οι “πράσινοι” έφυγαν με τη νίκη (74-71) από τη Λιθουανία, τερμάτισαν τρίτοι στον όμιλο τους και απέφυγαν τον Ολυμπιακό στο top 16 της Ευρωλίγκας.