Στον “ερυθρόλευκο” όμιλο η… πρώτη ΤΣΣΚΑ

2015-12-18T23:42:52+00:00 2015-12-19T00:19:17+00:00.

18/Dec/15 23:42

Η ΤΣΣΚΑ πήρε (88-76) το ντέρμπι κορυφής του Δ’ ομίλου με τη Μάλαγα και θα είναι αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Top-16.

Η ΤΣΣΚΑ πήρε (88-76) το ντέρμπι κορυφής του Δ’ ομίλου κόντρα στη Μάλαγα και θα είναι αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Top-16.

Το 23-11 της τρίτης περιόδου άλλαξε άρδην την εικόνα της αναμέτρησης στην Ανδαλουσία, όπου η ΤΣΣΚΑ με τον Νάντο Ντε Κολό να κάνει και πάλι ηγετική εμφάνιση (18π., 7ασ.) επικράτησε της Μάλαγα και κατέλαβε την πρώτη θέση στον Δ’ όμιλο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος αλλά τελικά γνώρισαν την ήττα κι έμειναν στη δεύτερη θέση. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη θα βρεθεί ως εκ τούτου στον δρόμο του Ολυμπιακού στο Top-16 κι αντίστοιχα η Ουνικάχα θα είναι αντίπαλος του Παναθηναϊκού.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν στο παρκέ με διάθεση να τρέξουν, με την Μάλαγα να είναι αυτή που είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν αποτελεσματική έξω από 6μ75 (6/11), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρκετά εύκολα λάθη (βλ. 9). Μάλιστα, ένα ξέσπασμα του Νέντοβιτς στη δεύτερη περίοδο, βοήθησε την Ουνικάχα να “αγγίξει” διψήφια διαφορά (33-24 στο 14΄), ωστόσο η “ομάδα του στρατού” δεν της επέτρεψε να πάρει μεγάλη διαφορά. Σε αυτό καθοριστικό ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 11/15 δίποντα, ενώ ξεκινώντας με 11-4 το δεύτερο ημίχρονο, γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με 53-50 (25΄).

Γενικότερα, η ΤΣΣΚΑ ανέβασε την απόδοση της στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 23-11, πήγε στην τέταρτη περίοδο, ούσα στο +8 (65-57). Η Μάλαγα προσπάθησε να επιστρέψει αλλά το τρίποντο του Ντε Κολό έμοιαζε με “μαχαιριά” (63-68). Οι γηπεδούχοι φάνηκε να μένουν από δυνάμεις κι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που βρήκε λύσεις έξω από τα 6μ75 (13/26), κάτι που δεν είχε στο πρώτο μέρος, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (78-68 στο 36′), καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.