Απόδραση με… Κολοσσό Κούπερ η ΑΕΚ

2015-12-23T18:38:59+00:00 2015-12-23T20:29:19+00:00.

23/Dec/15 18:38

Της Eurohoops team/ info@eurohoops.net Στο ντεμπούτο του Γιούρι Ζντοβτς, ο Ντι Τζέι Κούπερ “άγγιξε” το τριπλ νταμπλ κι η ΑΕΚ έκαμψε στην παράταση (86-85, 72-72κ.α.) την αντίσταση του μαχητικού Κολοσσού, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική με τις δύο ομάδες, πάντως, να προσπαθούν να… χαρίσουν η μία τη νίκη στην άλλη. Ειδικά, η […]

Στο ντεμπούτο του Γιούρι Ζντοβτς, ο Ντι Τζέι Κούπερ “άγγιξε” το τριπλ νταμπλ κι η ΑΕΚ έκαμψε στην παράταση (86-85, 72-72κ.α.) την αντίσταση του μαχητικού Κολοσσού, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική με τις δύο ομάδες, πάντως, να προσπαθούν να… χαρίσουν η μία τη νίκη στην άλλη. Ειδικά, η ΑΕΚ που τελικά κατάφερε να φύγει από τη Ρόδο με τη νίκη, χάρη σε καλάθι του Μαυροειδή στα 21΄΄ για το φινάλε. Την παράσταση έκλεψε, πάντως, ο Κούπερ, ο οποίος έχασε για ένα ριμπάουντ το τριπλ νταμπλ (20π., 11ασ., 9ρ.), αν και αποχώρησε τραυματίας στην τελευταία φάση.

Ντέρμπι από το ξεκίνημα!

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 14-5 (6’) αλλά τα καλάθια του Λαρεντζάκη βοήθησαν τον Κολοσσό να “αφυπνιστεί” και σταδιακά να ανατρέψει της εις βάρος του κατάσταση. Οι “θαλασσί” πέρασαν μπροστά με 27-25 (17’), με τις δύο ομάδες να δίνουν μια μεγάλη “μάχη” χωρίς κάποια να μπορεί να ξεφύγει… Άξια αναφοράς ήταν κι η μονομαχία του Ρέλεφορντ με τον Κούπερ. Ο Αμερικανός γκαρντ της ΑΕΚ ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασιστ σε 15 λεπτά, ενώ ο παίκτης των γηπεδούχων πέτυχε ορισμένα εντυπωσιακά καλάθια (8π. με 4/5 δίποντα). Αυτό που βλέπαμε με το… κιάλι στο πρώτο ημίχρονο ήταν τα τρίποντα με τις δύο ομάδες να έχουν συνολικά 6/25 τρίποντα.

“Φορτσάτος” Κολοσσός, αντεπίθεση η ΑΕΚ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου σημείωσαν 16 πόντους και με σερί 9-0 προηγήθηκαν με 49-41 (25’). Πρωταγωνιστής σε αυτό το διάστημα ήταν ο Λαρεντζάκης αλλά δύο τρίποντα του Σάκοτα κράτησαν την ΑΕΚ όρθια που αντιμετώπισε, πάντως, προβλήματα στην άμυνα. Κάποιες λάθος επιλογές του Άρμστεντ επέτρεψαν στον Κολοσσό να βρεθεί και πάλι στο +8 (59-51). Ο Κολοσσός ξέφυγε και πάλι στο +8 (59-51) αλλά ο Κούπερ απάντησε με δύο τρίποντα (το δεύτερο στην εκπνοή της τρίτης περιόδου από τα 9μ.!). Η “Ένωση” βελτίωσε σημαντικά την άμυνα της στο τελευταίο δεκάλεπτο και πέντε σερί πόντοι του Μαυροκεφαλίδη, αποτέλεσαν το έναυσμα για το 7-0 που έφερε τους φιλοξενούμενους στο +8 (68-62 στο 35’). Το γεγονός ότι ο Κολοσσός έμεινε έξι λεπτά δίχως πόντο προκάλεσε εκνευρισμό στους γηπεδούχους, όπως φάνηκε κι από το μίνι επεισόδιο του Λαρεντζάκη με τον Ντέιβις.

Η… λάθος βολή κι η ψυχραιμία του Λαρεντζάκη

Οι γηπεδούχοι με καλές άμυνες μπήκαν και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης και με το σκορ 67-70 είχαν την κατοχή στα 27΄΄ για το φινάλε. Ο Κατσίβελης δεν έκανε φάουλ όπως ζήτησε ο Ζντοβτς αλλά ο Ρέλεφορντ επέλεξε να πάει σε λέι απ (69-70 στα 4΄΄) Τα τελευταία 4’’ κράτησαν μια… αιωνιότητα αφού ο Κολοσσός είχε φάουλ να δώσει, όταν τελικά ο Κάρτερ πήγε στη γραμμή με 2.5΄΄ να απομένουν ευστόχησε… κατά λάθος και στις δύο βολές κάτι που τελικά πλήρωσε η ΑΕΚ καθώς ο Μαυροκεφαλίδης έκανε φάουλ σε τρίποντο του Λαρεντζάκη, ο οποίος έδειξε “ολύμπια” ψυχραιμία και με 3/3 βολές στην εκπνοή έστειλε το ματς στην παράταση (72-72).

Ο Μαυροειδής “μίλησε” τελευταίος!

Το έξτρα πεντάλεπτο ο Σάκοτα με τρίποντο έκανε το 77-83, 1΄25΄΄ για το φινάλε αλλά ο Κολοσσός με σερί 8-0 πέρασε μπροστά (85-84) στα 38΄΄ για το φινάλε! Τελικά, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με καλάθι του Μαυροειδή στα 21΄΄, σε μια φάση που ο Κούπερ χτύπησε στο γόνατο κι αποχώρησε κουτσαίνοντας. Ο Κολοσσός είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη αλλά ο κορυφαίος παίκτης του, ο Ρέλεφορντ έκανε τη χειρότερη επιλογή.

Τα δεκαλεπτα: 11-15, 31-33, 59-57, 72-72 (κ.α.), 85-86.