Σούπερ “Παπ” στη νίκη των Νάγκετς!

2015-12-24T09:15:10+00:00 2015-12-24T09:15:10+00:00.

24/Dec/15 09:15

Με το Κώστα Παπανικολάου να πραγματοποιεί πληθωρική εμφάνιση, οι Νάγκετς πήραν σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 104-96 παρά τις πολλές και σημαντικές τους απουσίες.

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Ο Κώστας Παπανικολάου είναι εδώ! Ο Έλληνας φόργουορντ ξεκίνησε για δεύτερη συνεχόμενο παιχνίδι βασικός και δικαίωσε πλήρως την επιλογή του προπονητή του. Αγωνίστηκε κάτι παραπάνω από 32 λεπτά και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ, οδηγώντας έτσι την ομάδα του στην σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 104-96 απέναντι στους Σανς.

Οι Νάγκετς έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους πολύ νωρίς στο παιχνίδι και μετά από ένα εξαιρετικά παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να προηγηθούν με 33-21. Με εξαιρετικά ποσοστά έξω από τα 6.75 οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμα και στο +22 (50-28), μετά από τρίποντο του Μπάρτοντ, όμως οι Σανς αντέδρασαν άμεσα και πλησίασαν στο ημίχρονο σε 56-50.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια το Φοίνιξ συνέχισε να κυριαρχεί πάνω στο παρκέ ανατρέποντας προσωρινά την κατάσταση (66-63), χάρη στον πολύ θετικό Μπράντον Νάιτ. Από αυτό το σημείο και μετά οι Σανς δεν βρέθηκαν ξανά μπροστά στο σκορ. Η ομάδα του Ντένβερ έτρεξε επί μέρους σκορ 14-2 και “έκλεισε” την τρίτη περίοδο διατηρώντας διαφορά ασφαλείας (79-72) με τον “Παπ” να είναι θετικότατος σε άμυνα και επίθεση. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης οι “Σβόλοι” δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο του παιχνιδιού. Δεν αγχώθηκαν όταν οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (88-87) και με επί μέρους σκορ 16-9 στα τελευταία λεπτά πήραν μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 104-96.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης για το Ντένβερ ήταν ο Ράντο Φόι ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Ντάρελ Άρθουρ (19π, 10ρ). Από πλευράς Φοίνιξ ο Μπράντον Νάιτ σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 10 ασίστ όμως δεν κατάφερε να αποσοβήσει την ήττα της ομάδας του. Αξίζει να σημειωθεί πως το Ντένβερ αγωνίστηκε χωρίς τους Γκαλινάρι, Μουντιέι, Νέλσον, Νούρκιτς και Τσάντλερ με τον Κώστα Παπανικολάου να πιάνει την ευκαιρία από τα μαλλιά…