Ανεβαίνουν οι Μπακς με τρομερό Γιάννη!

24 Dec 2015 2015-12-24T09:55:09+00:00.

- 24 Dec 2015

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι εξαιρετικός και να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 22 πόντους (11/13 σουτ), 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, οι Μπακς επικράτησαν πολύ εύκολα της Φιλαδέλφεια με 113-100 φτάνοντας στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Το Μιλγουόκι έδειξε τις διαθέσεις του από νωρίς, κατάφερε να προηγηθεί με 20-8 και με όπλο την εξαιρετική άμυνα ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο εντυπωσιακό 35-18. Οι απογοητευτικοί για ακόμα ένα παιχνίδι 76ερς δεν κατάφεραν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί σε καμία στιγμή του παιχνιδιού και πήγαν στα αποδυτήρια με το βαρύ 65-46 στην πλάτη τους. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και οι Μπακς ανάλογα με τη διάθεση τους αυξομείωναν τη διαφορά. Το 92-70 στο τέλος της τρίτης περιόδου έκανε σαφές πως ο τελικός νικητής έχει κριθεί προ πολλού και η διαδικαστικού χαρακτήρα τελευταία περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με το πολύ άνετο 113-100.

Οι παίκτες του Τζέισον Κιντ ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση σουτάροντας με το εντυπωσιακό 60% έχοντας για κορυφαίο των Γιάννη Αντετοκούνμπο (22π, 6ρ, 5ασ.). Πέραν του Έλληνα φόργουορντ, εξαιρετική ήταν η παρουσία του Μίντλετον ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους (8/9 σουτ), 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους μοναδικός διασωθέντας ήταν ο ρούκι Όκαφορ (17π, 8ρ).