Τον Εφες-ωσε Χριστουγεννιάτικα!

2015-12-25T01:25:22+00:00 2015-12-25T01:33:47+00:00.

25/Dec/15 01:25

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ και με αρκετή ένταση ανάμεσα στους παίκτες, η Εφές πήρε σπουδαία νίκη με 93-84 απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, με τις δύο ομάδες πλέον να ισοβαθμούν στον βαθμολογικό πίνακα έχοντας συνολικό ρεκόρ 8-3.

Κορυφαίος παίκτης της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν ο εξαιρετικός Ερτέλ (21π, 4ρ, 5ασ.) έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Τζέισον Γκρέιντζερ (18π, 7ρ, 6ασ.). Για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεχώρισε ο Μπόμπι Ντίξον (25π, 1ασ.), την ώρα που ο Κώστας Σλούκας αγωνίστηκε κάτι λιγότερο από 17 λεπτά, σημειώνοντας 10 πόντους και 1 ασίστ. Ο Έλληνας γκαρντ αντιμετωπίζει πρόβλημα στο πέλμα, αγωνίστηκε με ένεση και αναμένεται να ξεκουραστεί στο παιχνίδι της Κυριακής για να είναι έτοιμος στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας κόντρα στο Παναθηναϊκό.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι άμυνες στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά χαλαρές, η Φενέρμπαχτσε πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-9 στο 5′, χάρη σε τρίποντο του Μπόμπι Ντίξον. Η απάντηση της Εφές ήταν άμεση και ο νεαρός Κορκμάζ με τρίποντο από τη γωνία και εντυπωσιακό κάρφωμα έβαλε προσωρινά την ομάδα του μπροστά (14-13, 6′). Στο υπόλοιπο του πρώτου δεκαλέπτου ο Βέσελι κυριάρχησε στο ζωγραφιστό και ο Σλούκας με δύσκολο fade away καλάθι στη λήξη διαμόρφωσε το 24-19 για τους φιλοξενούμενους.

Η έναρξη της δεύτερης περιόδου χαρακτηρίστηκε από τον βομβαρδισμό τριπόντων από τις δύο ομάδες. Ερτέλ και Οσμάν σκόραραν με ευκολία έξω από τα 6.75, εξέλιξη που έφερε μπροστά τους γηπεδούχους με 30-28 στο 12′. O ρυθμός ήταν διαβολεμένος και ο… σεληνιασμένος Ντίξον με 4/5 τρίποντα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Φενέρ (40-39, 16′) πριν o Ερτέλ ισοφαρίσει σε 41-41 (17′). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ο Λουίτζι Ντατόμε μπήκε στην εξίσωση του σκορ και παρά το 48-43 των γηπεδούχων στο 18′, η Φενέρ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 50-50 στο τέλος του ημιχρόνου με διαδοχικούς πόντους του Ιταλού.

Το ιδιαίτερα υψηλό σκορ είναι ενδεικτικό του εκπληκτικού θεάματος που προσέφεραν στο πρώτο μισό της αναμέτρησης οι δύο ομάδες. Η Εφές είχε 6/12 τρίποντα και η Φενέρ 5/8 με την ένταση ανάμεσα στους παίκτες να περισσεύει.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια και ο Ντίμπλερ με εντυπωσιακό φόλοου διαμόρφωσε το 57-54 στο 24′. Η Φενέρ σε αυτό το διάστημα δεν θύμιζε σε κανένα σημείο την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου και οι Γκρέιντζερ, Ερτέλ έστειλαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής τιμή της (65-56, 27′). Ο Γάλλος γκαρντ συνέχισε να είναι ασταμάτητος (68-56, 27′) αλλά η ομάδα του Ομπράντοβιτς διέκοψε το 9-0 σερί των γηπεδούχων πλησιάζοντας αρκετά στο σκορ στο τέλος της περιόδου (70-64).

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη “στροφή” του αγώνα η Εφές κατάφερε για ακόμα μία φορά να εξασφαλίσει σημαντική διαφορά (75-66, 33′), χάρη στην εξαιρετική συνεργασία των Ερτέλ-Μπράουν. Το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς δεν ανέκοψε τον ρυθμό και ο Ερτέλ με το τέταρτο του τρίποντο στην αναμέτρηση διαμόρφωσε το 81-70, 5.02′ πριν τη λήξη. Οι Μπογκντάνοβιτς και Ντατόμε βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι και κατάφεραν να μειώσουν σε 83-77, με 1.47′ στο ρολόι, αλλά ο Μπόμπι Ντίξον έχασε την ευκαιρία να μειώσει στους 3 αστοχώντας σε τρίποντο από την κορυφή. Ο Γκρέιντζερ με 2/2 εύστοχες βολές “καθάρισε” την υπόθεση νίκη (85-77) και παρά το τρίποντο και φάουλ του Σλούκα (87-82), 23″ πριν το τέλος, η Εφές έφτασε στην σπουδαία επικράτηση με 93-84.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο τουρκικές ομάδες βρίσκονται στον ίδιο όμιλο με τον Παναθηναϊκό για το top 16 της Ευρωλίγκας και αναμένεται να δώσουν σκληρή μάχη μαζί με τους “πράσινους” για μία από τις δύο πρώτες προνομιούχες θέσεις.