26/Dec/15 10:59

Η πόλη ανήκει στους Κλίπερς!

26 Dec 2015 2015-12-26T11:02:43+00:00.

- 26 Dec 2015

Στο τελευταίο Χριστουγεννιάτικο παιχνίδι στην καριέρα του Κόμπι, οι Κλίπερς δεν είχαν όρεξη για…δώρα και επικράτησαν πολύ άνετα με 94-84 με κορυφαίο τον Κρις Πολ.

Το ξεκίνημα των Κλίπερς ήταν εντυπωσιακό και μετά το τέλος της ιδιαίτερα παραγωγικής πρώτης περιόδου βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 32-22. Στα επόμενα λεπτά η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και οι διαδοχικοί πόντοι του Κρόφορντ αύξησαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (47-30) στα μέσα της περιόδου. Οι Λέικερς αδυνατούσαν να παίξουν άμυνα την ώρα που στην επίθεση δεν ήταν πολύ καλύτεροι με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια στο -14 (60-44).

Ο εφιάλτης για τους “Λιμνανθρώπους” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Η πολύ καλή άμυνα των Κλίπερς κράτησε τους Λέικερς χωρίς καλάθι για περίπου 5 (!) λεπτά με αποτέλεσμα το παιχνίδι στο τέλος της τρίτης περιόδου να μοιάζει τελειωμένο (85-57). Σε αυτό το σημείο ο Ντοκ Ρίβερς έκανε το λάθος να περάσει στο παρκέ τους αναπληρωματικούς του παίκτες και οι θεωρητικά γηπεδούχοι Λέικερς δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. “Έτρεξαν” σερί 19-2 και μείωσαν σημαντικά (87-76), με 6.38′ στο ρολόι. Ο Ραντλ έριξε τη διαφορά μετά από ώρα σε μονοψήφια επίπεδα (89-82), ωστόσο στα τελευταία λεπτά καμία ομάδα δεν βρήκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και οι Κλίπερς πήραν μία πολύ άνετη νίκη με 94-84.

Σε μία αναμέτρηση που το σκορ έμεινε αρκετά χαμηλά κανείς παίκτης δεν κατάφερε να “λάμψει” ιδιαίτερα. Ο Κρις Πολ ήταν ο πολυτιμότερος των νικητών και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους (11/19 σουτ), 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, την ώρα που ο Κόμπι Μπράιαντ αγωνίστηκε για μόλις 26 λεπτά πετυχαίνοντας 12 πόντους (4/10 σουτ), 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.