Σε ρυθμούς ΝΒΑ και μήνυμα στον Βατούτιν η ΤΣΣΚΑ!

2015-12-26T18:53:26+00:00 2015-12-26T23:03:14+00:00.

26/Dec/15 18:53

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα και με την επίθεση της να λειτουργεί άψογα στις πρώτες τρεις περιόδους, η ΤΣΣΚΑ διέλυσε την Ενισέι με 94-64 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της VTB.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν για ακόμα μία φορά ο Μίλος Τεόντοσιτς (14π, 8ασ, 4ρ, 4 λάθη) με τους Ντε Κολό (11π), Φριτζόν (14π), Νίκολς (10π), Φρίλαντ (14π, 6ρ) και Χίγκινς (12π) να προσφέρουν σημαντικές βοήθειες.

Εξέλιξη του αγώνα

Με τον ρυθμό της αναμέτρησης να είναι εξωφρενικά γρήγορος στα πρώτα λεπτά η Ενισέι κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ (16-16, 7′) χάρη στον πολύ καλό Τέιλορ. Από αυτό το σημείο και έπειτα όμως η ΤΣΣΚΑ άρχισε να αυξάνει σταδιακά τη διαφορά. Τα ιδιαίτερα υψηλά ποσοστά ευστοχίας της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη την βοήθησαν να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο στο 29-25 και να ξεφύγει για πρώτη φορά με +13 (40-27, 16′), δια χειρός Κόρι Χίγκινς. Ο Μίλος Τεόντοσιτς έκανε τα πάντα πάνω στο παρκέ και με 9 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ από το πρώτος κιόλας ημίχρονο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 59-42.

Αξίζει να σημειωθεί πως η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο τοπ 16 της Ευρωλίγκας κατάφερε να σκοράρει 59 πόντους σε ένα ημίχρονο έχοντας 17/25 δίποντα και 3/6 τρίποντα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν πολύ εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι και ο Νάντο Ντε Κολό με 2/2 εύστοχες βολές έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (70-45, 25′). Σε αντίθεση με το πρώτο μισό η Ενισέι δυσκολεύτηκε πάρα πολύ επιθετικά και σκόραρε μόλις 9 πόντους με αποτέλεσμα να κυνηγάει με 81-51 στη λήξη της περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι ο ρυθμός έπεσε αρκετά και η ΤΣΣΚΑ των έξι συνολικά παικτών με διψήφιο αριθμό πόντων διατήρησε τη διαφορά στο +33 (90-57, 36′). Τα ποσοστά ευστοχίας (33/56 σουτ) θύμιζαν προπόνηση και ο Ιτούδης μόνο ικανοποιημένος μπορεί να έμεινε από την εικόνα των παικτών του λίγο πριν την επανέναρξη της Ευρωλίγκας. Το τελικό 94-64 απέδειξε για ακόμα μία φορά πως η περσινή πρωταθλήτρια δεν έχει αντίπαλο στην VTB, με τα 17 λάθη να αποτελούν το μοναδικό μελανό σημείο στην κατά τ’ άλλα εξαιρετική εμφάνιση.

Το μήνυμα στον πρόεδρο Βατούτιν

Δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τη μέρα που ο πρόεδρος της ΤΣΣΚΑ και εκτελεστικός διευθυντής της VTB, Αντρέι Βατούτιν, έπεσε θύμα άγριου ξυλοδαρμού και οι παίκτες της ομάδας δεν ξέχασαν τον ισχυρό άνδρα. Λίγο πριν το τζάμπολ απέναντι στην Ενισέι, ο Άαρον Τζάκσον (φώτο.) και οι συμπαίκτες του εμφανίστηκαν με μπλουζάκια τα οποία πάνω έγραφαν “Βατούτιν, όλοι για έναν”, θέλοντας να δείξουν την στήριξη τους στον πρόεδρο της “ομάδας του στρατού”.

Jacson - Vatutin

Στο έτερο ματς της ημέρας για τη VTB, η οποία πλέον έχει διακοπή μέχρι τις 2 Ιανουαρίου, η Λοκομοτίβ Κούμπαν του Γιώργου Μπαρτζώκα διέλυσε με 80-60 την Τσμόκι Μινσκ. Παρόλα αυτά η Λοκομοτίβ παραμένει έβδομη με ρεκόρ 7-5, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι πρώτη με ρεκόρ 13-1.