27/Dec/15 02:29

Μιλγουόκι, έχουμε πρόβλημα…

27 Dec 2015 2015-12-27T02:41:47+00:00.

- 27 Dec 2015

Πολύ δύσκολα αρχίζουν και γίνονται τα πράγματα για τους Μπακς οι οποίοι γνώρισαν βαριά εντός έδρας ήττα με 111-90 απέναντι στους Ράπτορς και χάνουν σιγά-σιγά την επαφή τους με τις ομάδες που θα προκριθούν στα playoffs της Ανατολής.

Το Τορόντο εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος των γηπεδούχων, κατάφερε να τρέξει επί μέρους σκορ 35-11 στην τελευταία περίοδο και να πάρει τη νίκη παρά το γεγονός πως βρέθηκε ακόμα και στο -7 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν θύμισε σε καμία περίπτωση τον καλό του φετινό εαυτό, πήρε ελάχιστες πρωτοβουλίες και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 4 πόντους (2/5 σουτ), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι και με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες στα πρώτα λεπτά, οι Ράπτορς προηγήθηκαν με 11-7 δια χειρός ΝτεΡόζαν. Το απογοητευτικό 5/20 σουτ των Μπακς έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο (19-11) και να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (22-17).

Η είσοδος του Χένσον στο παρκέ βοήθησε το Μιλγουόκι να βρει επιθετικές λύσεις και να μειώσει σε 28-26, ωστόσο τα πολλά αμυντικά κενά επέτρεψαν στο Τορόντο να ξεφύγει για πρώτη φορά με +10 (43-33). Το πάρτι του Μπιγιόμπο μέσα στη ρακέτα συνεχίστηκε και ο Αφρικανός κατάφερε μέσα σε 12 λεπτά να σημειώσει νταμπλ-νταμπλ (11π, 10ρ). Η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση (50-38) ξύπνησε τους Μπακς οι οποίοι “χτύπησαν” μέσα στη ρακέτα και πλησίασαν σε 56-52 στο ημίχρονο χάρη στον εξαιρετικό Μονρό.

Στο πρώτο μέρος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό αφού δεν πήρε αρκετές πρωτοβουλίες. Ο Έλληνας φόργουορντ αγωνίστηκε συνολικά 15 λεπτά αλλά πήρε μόλις 3 προσπάθειες και πέτυχε 2 πόντους μαζί με 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην με τους Μπακς να προσπαθούν να πάρουν το προβάδισμα αλλά αρχικά να μην τα καταφέρνουν. Αυτό συνέβη για πρώτη φορά στην αναμέτρηση μετά από τρίποντο του Μίντλετον (68-67), εξέλιξη η οποία γέμισε αυτοπεποίθηση τους γηπεδούχους. Το δίδυμο Μονρόε-Μίντλετον ήταν ασταμάτητο με αποτέλεσμα το Μιλγουόκι να περάσει μπροστά ακόμα και με +7 (77-70), ωστόσο το προσωπικό ξέσπασμα του ΝτεΡόζαν έφερε τους Ράπτορς ξανά σε απόσταση βολής (79-76).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο τελευταίο και πιο κρίσιμο δωδεκάλεπτο με αποτέλεσμα να ανατρέψουν εκ νέου την κατάσταση (87-81), μετά από σερί 11-2. H καθίζηση του Μιλγουόκι συνεχίστηκε κάτι που έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (93-81) με τα τρίποντα να πέφτουν… βροχή! O Κρις Μίνλτετον με διαδοχικούς πόντους “μάζεψε” τα πράγματα (96-90), όμως δύο σερί τρίποντα των ΝτεΡόζαν και Ρος έδωσαν σαφές προβάδισμα νίκης (102-90) στο Τορόντο, 3.02″ πριν τη λήξη. Οι Μπακς έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, θύμισαν ομάδα που παίζει χωρίς πλάνο και κατάφεραν να δεχθούν 35 (!) πόντους στο κρισιμότερο δωδεκάλεπτο της αναμέτρησης. Το τελικό 111-90 είναι αρκετά βαρύ και αποδεικνύει με τον καλύτερο τρόπο την πολύ κακή σεζόν που διανύουν τα “ελάφια”.