Ξέσπασμα για… Κύπελλο!

2015-12-27T20:19:48+00:00 2015-12-27T22:56:51+00:00.

27/Dec/15 20:19

Ο Παναθηναϊκός πήρε… φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραρε 52 πόντους και “διέλυσε” (90-69) τον Άρη, εξασφαλίζοντας τη 12η συνεχόμενη παρουσία του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε βάλει δύσκολα πριν τρεις ημέρες στον Ολυμπιακό κι αυτό έδειξε ότι θα πράξει και στον ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό. Και τα κατάφερε… αλλά για ένα ημίχρονο. Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς έμοιαζαν σεληνιασμένοι στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 31-11, μετέτρεψαν ένα διαφαινόμενο ντέρμπι σε… παράσταση για έναν ρόλο. Ο Παναθηναϊκός περιμένει τον νικητή του Φάρος Κερατσινίου-ΠΑΟΚ στον τελικό, όπου θα βρεθεί για 12η συνεχόμενη σεζόν. Τελευταία φορά που δεν είχε δώσει το παρών ήταν το 2003-04, τότε το ζευγάρι ήταν ΆρηςΟλυμπιακός.

Με τον Τζέιμς Γκιστ να ξεκινάει ιδιαίτερα κεφάτος, σκοράροντας τους οκτώ πρώτους πόντους της ομάδας του, ο Παναθηναϊκός πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης κι “έχτισε” νωρίς διψήφια διαφορά (24-13 στο 9’). Ο Άρης, όμως, αντέδρασε και με “όπλο” την άμυνα του “πάγωσε” τον ρυθμό των “πράσινων” και πήγε το ματς εκεί όπου θα μπορούσε να το διεκδικήσει… Οι παίκτες του Πρίφτη έλεγξαν τις κατοχές και παράλληλα ανάγκασαν τους γηπεδούχους να υποπέσουν σε λάθη. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός είχε μόλις ένα στο πρώτο δεκάλεπτο κι υπέπεσε σε έξι στο δεύτερο. Αν σε όλα αυτά προσθέσει κάποιος και τον “ζεστό” ΜακΝιλ μπορεί να αντιληφθεί το πως ο Άρης βρέθηκε να ακόμα και να προηγείται με 35-34, 1’27’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Όπως συνέβη στο ξεκίνημα του αγώνα, έτσι και σε αυτό του δεύτερου μέρους ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος και στα πρώτα 3,5 λεπτά έκανε επιμέρους 16-5, αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Αυτό δεν βοήθησε πολύ την ομάδα της Θεσσαλονίκης καθώς ο Φελντέιν είχε πάρει “φωτιά”! Ο Δομινικανός φόργουορντ ξεκίνησε με 5/7 τρίποντα, το “τριφύλλι” είχε 10/20 κι η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +17 (59-42 στο 25’). Η πιεστική άμυνα πάνω στη μπάλα δημιούργησε πολλά προβλήματα στους “κίτρινους” που έδειχναν φανερά εκτός ρυθμού και το γεγονός ότι η διαφορά έφτασε στο +20 (64-44) για τον Παναθηναϊκό έδειχνε η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων.

Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος μέσα σε λίγα λεπτά έκανε τρία κοψίματα και κέρδισε το χειροκρότημα από τους φίλους του Παναθηναϊκού, που έβλεπαν την ομάδα τους να κυριαρχεί απόλυτα στην τρίτη περίοδο. Ήταν ενδεχομένως η καλύτερη φετινή περίοδος της ομάδας του Τζόρτζεβιτς, η οποία έκανε επιμέρους 31-11(!) και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα. Βέβαια, αυτό δεν την εμπόδισε να συνεχίσει και στην τέταρτη περίοδο με το πόδι πατημένο στο γκάζι, με αποτέλεσμε η διαφορά να “φλερτάρει” με το +30.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-37, 69-48, 90-69.
Διαιτητές: Πηλοϊδης, Κορομηλάς, Μητσόπουλος
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 9(3), Φώτσης 3(1), Ραντούλιτσα 9, Παππάς, Φελντέιν 22 (5), Διαμαντίδης 15 (2), Γκιστ 20 (2), Καλάθης 6, Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 4.
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3 (1), Φλιώνης, Ουάιτ 13 (1), Ουότερς 3 (1), Ζάρας 7 (1), Χάγκινς 16, Κοέν 5 (1), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ, ΜακΝιλ 17 (1).