Ντάνστον και Σάριτς έσωσαν την Εφές!

2015-12-30T20:57:43+00:00 2015-12-31T14:00:51+00:00.

30/Dec/15 20:57

Η Εφές έπαιξε με τη φωτιά, κινδύνεψε να πέσει θύμα μεγάλης έκπληξης στην πρεμιέρα, όμως με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο πήρε σημαντική νίκη επικρατώντας με 85-84 του ιδιαίτερα ανταγωνιστικού Ερυθρού Αστέρα!

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έτρεξε επί μέρους σκορ 24-12 στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και με κορυφαίο τον Ντάνστον (21π, 4ρ) έφτασε στη μεγάλη ανατροπή. Το νικητήριο καλάθι του Σάριτς 3.2″ πριν το τέλος έριξε στα… σκουπίδια την φοβερή εμφάνιση των Τσίρμπες (22π, 12ρ) και Γιόβιτς (9π, 11ρ).

Εξέλιξη παιχνιδιού

Μέσα στην “κρύα” ατμόσφαιρα από τις μισοάδειες εξέδρες, η Εφές κατάφερε να προηγηθεί με 9-5 στο 4′ μετά από δύο διαδοχικά τρίποντα του Τζον Ντίμπλερ. Στην προσωρινή ισοφαριση του Ερυθρού Αστέρα, οι γηπεδούχοι απάντησαν με νέο σερί και ο Ντίμπλερ με το τρίτο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες διαμόρφωσε το 15-9 (6′). Τα υπόλοιπα λεπτά ωστόσο άνηκαν στους φιλοξενούμενους οι οποίοι ροκάνισαν ξανά τη διαφορά και βρέθηκαν να χάνουν με 25-23 στο τέλος της περιόδου.

Η πολύ καλή εικόνα του Ερυθρού Αστέρα συνεχίστηκε και έτσι οι Σέρβοι πέρασαν μπροστά με +7 (37-30, 14′), χάρη σε όμορφο καλάθι του Μίλερ. H Εφές βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό, κατάφερε να μειώσει ακόμα και στον πόντο (39-38), αλλά από αυτό το σημείο και μετά παραδόθηκε. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν εξαιρετικό ρυθμό στην αναμέτρηση και με τον Γιόβιτς να μοιράζει 8 ασίστ χτύπησαν στο ανοιχτό γήπεδο (47-39). Την ίδια στιγμή, ο Τσίρμπες έκανε ότι ήθελε απέναντι σε Τάιους και Ντάνστον με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να λήξει στο εντυπωσιακό +10 (54-44).

H Εφές ήταν απογοητευτική στο πρώτο μισό της αναμέτρησης και δεν θύμισε σε καμία περίπτωση ομάδα Ντούσαν Ίβκοβιτς. Αντίθετα, ο Ερυθρός Αστέρας παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο, κατάφερε να μοιράσει 16 ασίστ με μόλις 4 λάθη και να σουτάρει με 19/26 δίποντα (73%)!

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι. Ο εξαιρετικός Γιόβιτς δημιουργούσε και ο Τσίρμπες εκτελούσε με αποτέλεσμα η Εφές να βρίσκεται σταθερά στο -10 (61-51, 25′). Ακόμα μία άψογη συνεργασία των δύο τους έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της στο παιχνίδι (70-55), με τον Ίβκοβιτς να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ. Η συγκεκριμένη κίνηση αφύπνισε τους παίκτες του που κατάφεραν να μειώσουν σε 72-63 μέχρι τη λήξη της περιόδου.

Ολική επαναφορά!

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο η Εφές παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη! Με μπροστάρηδες του Ντάντσον και Σάριτς και με όπλο την πολύ καλή άμυνα έτρεξε σερί 7-0 μειώνοντας 72-70 (33′), όμως ο Λάζιτς είχε και πάλι την απάντηση (79-74, 35′). O πρώην σέντερ του Ολυμπιακού συνέχισε να “πληγώνει” τους αντιπάλους του ισοφαρίζοντας μετά από πολύ ώρα σε 79-79, αλλά ο Λάζιτς με τρίποντο μαχαιριά έδωσε σημαντικό προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα (84-81), 1.57′ πριν τη λήξη.

Στις επόμενες κατοχές ο Γκρέιντζερ μείωσε σε 84-83 και η άστοχη προσπάθεια του Μίτσιτς έδωσε την τελευταία κατοχή στην Εφές με 22″ στο ρολόι. Παρά το γεγονός πως η τουρκική ομάδα φάνηκε να πνίγεται στην άμυνα του Αστέρα, ο Σάριτς με σουτ από τη γωνία έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του με 3.2″ να απομένουν! Ο Τσίρμπες δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία κατοχή και έτσι η Εφές γλίτωσε την έκπληξη…

Παίκτης-κλειδί

Ο Ντάνστον πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τη φανέλα της Εφές, όμως κανείς δεν θα τη θυμόταν αν ο Σάριτς δεν είχε σημειώσει το νικητήριο καλάθι. Σε μία κατοχή στην οποία οι Τούρκοι έμοιαζαν μπλοκαρισμένοι από την άμυνα του Ερυθρού Αστέρα, η μπάλα κατέληξε στον Κροάτη φόργουορντ και αυτός “εκτέλεσε” τους Σέρβους.