Κάρι για μια νύχτα ο Ντιλέινι!

2015-12-30T21:53:10+00:00 2015-12-31T13:54:33+00:00.

30/Dec/15 21:53

Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε απίστευτα πράγματα κι η Λοκομοτίβ Κουμπάν επικράτησε 89-75 της Τσεντεβίτα στην Κροατία

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι έδειξε από το ξεκίνημα ότι ήταν σε καλή κατάσταση και σημείωσε τους 14 από τους πρώτους 16 πόντους της ομάδας του. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου είχε ξεπεράσει τους 20, για να τελειώσει τον αγώνα με 31, θυμίζοντας έστω και για ένα βράδυ τον Στέφεν Κάρι! Το πιο εντυπωσιακό είναι, πάντως, ότι το έπραξε, έχοντας πολύ καλά ποσοστά (6/6διπ., 5/9τρ., 4/5βολ.) ενώ παράλληλα μοίρασε και 8 ασίστ, φτάνοντας στους 41 βαθμούς στο ranking! Μοναδικός άλλος διψήφιος για τη “Λόκο” ήταν ο Σίνγκλετον με 16 πόντους.

Με αυτούς τους δύο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε το Top-16 από εκεί που… άφησε την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας, αποδεικνύοντας ότι έχει τη δυνατότητα να φτάσει ψηλά στη διοργάνωση. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο και στο 13′ ήταν μπροστά με 29-27. Από τη στιγμή, όμως που δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να περιορίσουν τον… σεληνιασμένο Ντιλέινι ήταν φυσιολογικό όσο κυλούσε ο αγώνας η “Λόκο” να παίρνει το πανω χέρι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σημειώσει 10 τρίποντα το πρώτο μέρος, ενώ ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 25 ασιστ. Η Τσεντεβίτα δέχθηκε 34 πόντους στη δεύτερη περίοδο, ενώ έδειξε μεγάλη αναποτελεσματικότητα από τη γραμμή των βολών, έχοντας μόλις 11/22.

Η Λοκομοτίβ προηγήθηκε με 48-59 (26′) και όποτε η Τσεντεβίτα προσπαθούσε να γίνει απειλητική, είχε τον τρόπο να σκοράρει, παραμένοντας σε απόσταση ασφαλείας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα απότελεί το 5-0 που έτρεξε στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με το οποίο πήγε στο +12 (68-56 στο 32′).