Έχασε στα σημεία με δήμιο Άντιτς!

2015-12-30T23:01:01+00:00 2015-12-31T13:53:55+00:00.

30/Dec/15 23:01

Σε ένα παιχνίδι το οποίο εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός πάλεψε στα ίσια απέναντι στη Φενέρμπαχτσε αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 82-75, με τον Πέρο Άντιτς να είναι καθοριστικός στην τελευταία περίοδο…

Σε ένα παιχνίδι το οποίο εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός πάλεψε στα ίσια απέναντι στη Φενέρμπαχτσε αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 82-75, με τον Πέρο Άντιτς να είναι καθοριστικός στην τελευταία περίοδο.

Ο Έκπε Ούντοχ με 16 πόντους (8/11 δίποντα) και 7 ριμπάουντ “πλήγωσε” τη ρακέτα της ομάδα τους Τζόρτζεβιτς, ο οποίος είχε την ατυχία να χάσει και τον Δημήτρη Διαμαντίδη με πρόβλημα τραυματισμού. Η ελληνική ομάδα ανέτρεψε διαφορά 14 πόντων, πέρασε μπροστά, όμως κάποια ανάποδα σφυρίγματα και η επιθετική δυστοκία στα τελευταία 3 λεπτά δεν της επέτρεψαν να πανηγυρίσει.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το εφιαλτικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση ανάγκασε τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ, με το σκορ στο 10-0 μετά από 3 λεπτά παιχνιδιού. Η Φενέρ συνέχισε να είναι καταιγιστική (14-0), όμως η είσοδος του Ραντούλιτσα στο παρκέ βοήθησε τους “πράσινους” να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Ο Σέρβος σέντερ με διαδοχικούς ποντους έφερε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (19-11, 7′), πριν ο Μπογκντάνοβιτς διαμορφώσει το 27-14. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει σε 28-18, χάρη σε τρίποντο του Γιάνκοβιτς από τη γωνία.

Στα επόμενα λεπτά η ελληνική ομάδα έδειξε σαφώς καλύτερο πρόσωπο, αφού με διαδοχικά τρίποντα των Διαμαντίδη και Φώτση πλησιάσε σε 31-24 (14′) και ανάγκασε τον Ομπράντοβιτς να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ. Το τρίποτο του Πέρο Άντιτς αύξησε ξανά τη διαφορά (35-26), αλλά ο πολύ θετικός Πάβλοβιτς με δύσκολο μπάσιμο κράτησε το Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ (37-32, 16′). Οι πρωτοβουλίες του Νικ Καλάθη έφεραν τους “πράσινους” σε απόσταση μίας κατοχής (43-40, 19′) και ο θετικότατος Γιάνκοβιτς με το δεύτερο του τρίποντο έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-43.

Από ένα δεκάλεπτο είχε η κάθε ομάδα στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, με τη Φενέρ να ανανεώνει αρκετές κατοχές από επιθετικά ριμπάουντ, όμως τα πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα 13/22 (60%) να κρατούν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκού να προσπαθεί να ισοφαρίσει αλλά τη Φενέρ να βρίσκει συνεχώς λύσεις. Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +9 (53-44), πριν ο Τζέιμς Γκιστ διαμορφώσει με τρίποντο το 53-47 (23′), την ώρα που ο Δημήτρης Διαμαντίδης δεν μπορούσε να βοηθήσει λόγω προβλήματος τραυματισμού. Η συγκεκριμένη εξέλιξη δεν πτόησε τους “πράσινους” αφού οι Παππάς και Πάβλοβιτς έδωσαν το πρώτο προβάδισμα στην αναμέτρηση στην ομάδα τους (58-56, 29′). Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έτρεξαν σερί 6-0 και κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με 62-58.

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης το απίθανο τρίποντο του Καλάθη και οι βολές του Γκιστ διατήρησαν τον Παναθηναϊκό κοντά (66-64, 33′), αλλά το ξέσπασμα των Τούρκων τους εξασφάλισε ξανά σημαντική διαφορά (73-66, 35′). Ο ιδιαίτερα μαχητικός Παππάς κέρδισε το 5ο φάουλ το Βέσελι και με 2/2 εύστοχες βολές μείωσε σε 75-70, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Γκιστ κάρφωσε στον αιφνιδιασμό (75-72), με 3.10′ στο ρολόι.

Το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς ηρέμησε τους παίκτες του οι οποίοι κατάφεραν να τρέξουν σερί 7-0 και να διαμορφώσουν το 82-72 μετά από τρίποντο του… δήμιου Άντιτς, 1.08′ πριν το τέλος. Με το τελικό νικητή να έχει κριθεί, στο υπόλοιπο διάστημα οι δύο αντίπαλοι ασχολήθηκαν με την τελική διαφορά και ο Γκιστ κατάφερε να μειώσει σε 82-75, σκορ το οποίο ήταν το τελικό.