Νίκη ο Άρης με Ζάρα… on fire!

2016-01-02T18:55:58+00:00 2016-01-02T20:49:29+00:00.

Stelios Toromanidis

02/Jan/16 18:55

Ο Άρης νίκησε εύκολα το Ρέθυμνο με 72-60 στο Nick GaliS Hall χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση της τρίτης περιόδου, στην οποία με επιμέρους σκορ 23-13 μετέτρεψαν το 31-31 του ημιχρόνου σε 54-44. Έτσι οι κιτρινόμαυροι έφτασαν τις 6 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες ενώ οι Κρητικοί συνέχισαν το απογοητευτικό σερί εκτός έδρας (0/7)!

Ο Άρης νίκησε εύκολα το Ρέθυμνο με 72-60 στο Nick GaliS Hall χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση της τρίτης περιόδου, στην οποία με επιμέρους σκορ 23-13 μετέτρεψε το 31-31 του ημιχρόνου σε 54-44. Έτσι οι κιτρινόμαυροι έφτασαν τις 6 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες ενώ οι Κρητικοί συνέχισαν το απογοητευτικό σερί εκτός έδρας (0/6).

Φανταστικό παιχνίδι εκτελεστικά από τον Θοδωρή Ζάρα που έβαλε 25 πόντους με 5/9 τρίποντα και ήταν κομβικός για την ομάδα του. Άξιοι συμπαραστάτες οι Οκάρο Ουάιτ (14π, 9 ριμπ.) και Χάγγινς (11π., 10 ριμπ.).

Οι φιλοξενούμενοι με απογοητευτικό ποσοστό στα τρίποντα (1/15) και 8 παραπάνω λάθη δεν μπορούσαν να παλέψουν μέχρι το τέλος παρά το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Χάροου (16 π.) και Στόουν (14 π.) οι κορυφαίοι.

Εξέλιξη του αγώνα

Το Ρέθυμνο μπήκε αρκετά διαβασμένο όσον αφορά τα αμυντικά του καθήκοντα με τον κόουτς Σκουρτόπουλο να αλλάζει συνεχώς το στυλ άμυνας, γεγονός που βραχυκύκλωσε επιθετικά τον Άρη. Γενικά και οι δύο ομάδες δούλευαν καλύτερα ανασταλτικά. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν οριακά μπροστά στο σκορ (4-8 στο 4’ και 10-15 στο 8’) χάρης τους πόντους που έπαιρναν από Χάροου (4 π.) και Κλουφ (4 π.) αλλά και τα τρία περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν. Από την άλλη οι γηπεδούχοι απειλούσαν ως επί το πλείστον με τον Χάγγινς, ΜακΝιλ (4 π. έκαστος) και από την γραμμή των βολών (6/8) με την περίοδο να λήγει 14-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πήρε μεγάλη βοήθεια από τον Ζάρα. Ο έμπειρος γκαρντ προερχόμενος από τον πάγκο έβαλε 11 π. με δύο τρίποντα (τα μοναδικά στο πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες). Οι κιτρινόμαυροι ισορρόπησαν και στον τομέα των ριμπάουντ με αποτέλεσμα να βρίσκονται μπροστά στο σκορ οριακά (22-21 στο 15’και 26-25 στο 17’). Από την άλλη ο Στόουν αρχικά και στην συνέχεια οι Χάροου και Σχοίζας κρατούσαν επιθετικά το Ρέθυμνο με το ημίχρονο να λήγει στην ισοπαλία (31-31).

Οι παίκτες του Άρη μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με άγριες διαθέσεις. Σκλήρυναν περαιτέρω την άμυνά τους οδηγώντας τους Κρητικούς σε πολλά λάθη. Έτσι βρήκαν την ευκαιρία να βγουν στον αιφνιδιασμό και να πετύχουν εύκολους πόντους ενώ κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα σε σετ επιθέσεις. Οι Ουάιτ (6 π. με δύο τρίποντα), Χάγγινς (6 π.) και Ζάρας (συνέχισε εξαιρετικά φτάνοντας τους 16 π.) έδωσαν διαφορά στους γηπεδούχους που έφτασε τους 11 πόντους (50-39 στο 26’). Τα… μπόσικα από την άλλη κράταγαν όσο μπορούσαν οι Στόουν και Χάροου με την τρίτη περίοδο να κλείνει στου 10 πόντους (54-44).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την καλή τους παρουσία με τον Ζάρα να… καίει και με το πέμπτο του τρίποντο στο 34’ να φτάνει τους 22 προσωπικούς πόντους και την διαφορά στο +14 για δεύτερη φορά (62-48). Από κει και πέρα ήταν εύκολη υπόθεση το ματς και το τελικό 72-60 ήρθε χαλαρά για τον Άρη.

Παίκτης-Κλειδί

Ο Θοδωρής Ζάρας ντύθηκε… Στεφ Κάρι και με 25 πόντους από τους οποίους οι 15 ήταν με τρίποντα (5/9) ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε επιθετικά. Μάλιστα ξεκόλλησε τους γηπεδούχους με τα εύστοχα σουτ του από τις αμυντικές παγίδες που τους έβαλε το Ρέθυμνο και ο κόουτς Σκουρτόπουλος.

Σημείο-Κλειδί

Η τρίτη περίοδο κατά την οποία οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη με εξαιρετική άμυνα και επιμέρους σκορ 23-13 “ξέφυγαν” στο σκορ και από κει και πέρα δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Δεκάλεπτα: 14-16, 31-31, 54-44, 72-60