“Ασέλγησε” πάνω στη βασίλισσα ο Μπουρούσης!

2016-01-03T20:57:48+00:00 2016-01-03T21:01:14+00:00.

03/Jan/16 20:57

Με έναν… εξωπραγματικό Γιάννη Μπουρούση ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 37 στο σύστημα αξιολόγησης, η Λαμποράλ Κούτσα πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 86-80 απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης!

Ο Έλληνας σέντερ ήταν το απόλυτο βαρόμετρο των γηπεδούχων και απέδειξε για ακόμα μία φορά πως διανύει τη καλύτερη σεζόν της καριέρας του. Την ίδια στιγμή, η Λαμποράλ έδειξε πως η φετινή της πορεία μόνο τυχαία δεν είναι, φτάνοντας σε ένα ιδιαίτερα σημαντικό αποτέλεσμα λίγες μέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο το σκορ δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλό για τα δεδομένα των δύο ομάδων, η Λαμποράλ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 11-4 στο 5′. Η απάντηση της Ρεάλ ήταν άμεση και με σερί 7-0 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 13-13 (6′) μετά από τρίποντο του Σέρχι Ροντρίγκεθ. Στο υπόλοιπο της περιόδου όμως οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους και βρήκαν επιθετικές λύσεις τρέχοντας δικό τους σερί 8-0 (23-15).

Στα επόμενα λεπτά η “βασίλισσα” άρχισε να παίρνει σταδιακά τον έλεγχο του παιχνιδιού στα χέρια της και με τους Κάρολ και Σέρχι μείωσε αρχικά τη διαφορά (25-22, 13′) και στη συνέχεια έφερε το παιχνίδι στα ίσια (29-29, 15′). Το πρώτο προσπέρασμα της Ρεάλ Μαδρίτης μετά το αρχικό 2-0, ήρθε δια χειρός Ντόντσιτς. Ο νεαρός γκαρντ απέδειξε για ακόμα μία φορά πως δεν φοβάται παρά τα 16 του χρόνια και με όμορφη προσπάθεια διαμόρφωσε το 33-32 (16′) για την ομάδα του. Από αυτό το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-36.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έφεραν την υπογραφή του Γιάννη Μπουρούση. Ο Έλληνας σέντερ με διαδοχικούς πόντους ισοφάρισε αρχικά σε 42-42 (23′) και στη συνέχεια σε (52-52, 26′), κυριαρχώντας πλήρως απέναντι στους αντίπαλους ψηλούς της Ρεάλ. Ο Μπουρούσης συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει πάνω στο παρκέ και με σουτ έξω από τα 6.75 έδωσε αέρα +5 (57-52, 28′), προβάδισμα το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της περιόδου χάρη σε καλάθι του Τιγί (62-59).

Η ατυχής επιλογή του Περάσοβιτς να κρατήσει τον σέντερ του εκτός αγωνιστικού χώρου στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου στοίχισε. Η Λαμποράλ έχασε τον καλό ρυθμό της και η Ρεάλ δεν άφησε την ευκαιρία ατιμώρητη. Με σερί 11-4 και τους Νοτσιόνι-Σέρχι να “πυροβολούν” από απόσταση η πρωταθλήτρια Ευρώπης πέρασε μετά από ώρα μπροστά στο σκορ (70-66, 35′). Ο Περάσοβιτς κάλεσε άμεσα σε τάιμ άουτ και πέρασε στο παρκέ τον Μπουρούση, κίνηση η οποία άλλαξε εκ νέου τα δεδομένα. Οι Μπλάζιτς και Τζέιμς ευστόχησαν σε προσπάθειες για τρεις βοηθώντας τους γηπεδούχους να προσπεράσουν (74-72), 3.36′ πριν το τέλος.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν συναρπαστικά! Πρώτα ο Μπουρούσης και μετά ο Μάικ Τζέιμς με καλάθι και φάουλ σήκωσαν το γήπεδο στο πόδι διαμορφώνοντας το 79-75, όμως ο Σέρχι σίγησε τους 15544 οπαδούς με τρίποντο από τη γωνία (79-78), 1.18′ πριν το τέλος. Ο Μπλάζιτς με 2/2 εύστοχες βολές έδωσε ξανά προβάδισμα +3 (81-78) και στο άστοχο σουτ του Σέρχι, ο Τζέιμς απάντησε με το… νικητήριο καλάθι (83-78), 34″ πριν τη λήξη. Στα υπόλοιπα δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες ασχολήθηκαν περισσότερο με την τελική διαφορά παρά τον τελικό νικητή, με τη Λαμποράλ να παίρνει μία σπουδαία εντός έδρας νίκη με 86-80!