Του… ήπιε το αίμα!

2016-01-06T21:37:43+00:00 2016-01-06T21:56:58+00:00.

06/Jan/16 21:37

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε για ένα ημίχρονο αλλά τελικά ηττήθηκε (78-62) στην Ισπανία κι έγινε το 25ο θύμα στην εκπληκτική πορεία της Βαλένθια.

Η αποστολή της ελληνικής ομάδας έμοιαζε με… επικίνδυνη αποστολή στην έδρα της πιο φορμαρισμένης ομάδας στην Ευρώπη, για την πρεμιέρα του Last-32. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα από τη στιγμή που ο Κώστας Βασιλειάδης δεν ήταν σε θέση να βοηθήσει (δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στο πέλμα)… Τα σουτ του Έλληνα φόργουορντ έλειψαν από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος, πάντως, ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο αλλά στη συνέχεια έμεινε από δυνάμεις κι οι “νυχτερίδες” έφτασαν εύκολα στην επικράτηση, κάνοντας το 25-0 σε Eurocup και Liga Endesa.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους στη ρακέτα, κάτι που προδίδουν τα 11 παραπάνω ριμπάουντ (42-31), τα 12 επιθετικά κι οι υπερδιπλάσιες βολές που εκτέλεσαν (14/16 με 3/6! Στα αξιοσημείωτα κι η διαφορά στις ασιστ (21-13).

Η έναρξη του αγώνα βρήκε τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει προβλήματα στον περιορισμό των ψηλών της Βαλένθια. Οι Ντούμπλιεβιτς και Σίκμα σημείωσαν τους 13 από τους 21 πόντους των “νυχτερίδων” στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι, όμως, ήταν πολύ άστοχοι έξω από τα 6μ75 (ξεκίνησαν με 4/15) κι ο ΠΑΟΚ με τον Χάτσερ να αποτελεί εγγύηση στην επίθεση εμφάνισε ανταγωνιστικό πρόσωπο. Η αστοχία ωστόσο αποτέλεσε μεγάλο “αγκάθι” για την ελληνική ομάδα που σημείωσε μόλις 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Τα πήγε, πάντως, καλά στο αμυντικό κομμάτι και δεν επέτρεψε στην ισπανική ομάδα να ξεφύγει με παραπάνω από 8 πόντους διαφορά (26-18 στο 12′).

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ο άποντος μέχρι εκείνο το σημείο Φερνάντο Σαν Εμετέλιο σημείωσε οκτώ πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο κι έδωσε τον ρυθμό στη Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο κι έχοντας βελτιώσει τις επιδόσεις τους στα σουτ έξω από τα 6μ75, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (51-35). Η φροντ λάιν των “νυχτερίδων” συνέχισε να προκαλεί ζημιά στον ΠΑΟΚ, με τη Βαλένθια να διατηρεί σχετικά εύκολα μια διαφορά ασφαλείας παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του Ούρος Ντούβνιακ και του Σοφοκλή Σχορτσανίτη. Στο φινάλε η ελληνική ομάδα έμεινε από δυνάμεις με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +18 (70-52).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 34-29, 48-57, 78-62.