Πολύ σκληρή η Λοκομοτίβ!

2016-01-08T21:01:22+00:00 2016-01-08T22:23:50+00:00.

08/Jan/16 21:01

Η Εφές έμοιαζε ικανή να φύγει με το “διπλό” από το Κράσνονταρ αλλά η Λοκομοτίβ έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα κι ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση νίκησε 78-77, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε από πολύ νωρίς να κυνηγάει στο σκορ αλλά με τα… ξεσπάσματα του εντυπωσιακού Ντιλέινι (25π., 5ασ., 5ρ. 30RKG) και του Ράντολφ έμεινε μέσα στη διεκδίκηση της νίκης, σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε ένα μεγάλο ντέρμπι, ειδικά στα τελευταία λεπτά. Το καθοριστικό σουτ, πάντως, για τη “Λόκο” το πέτυχε ο Ράιαν Μπρόκχοφ, ο οποίος με τρίποντο έκανε το 78-75 στα 21 δευτερόλεπτα για το φινάλε και στη λήξη της επίθεσης των 24΄΄. Ακολούθησαν 2/2 βολές του Ερτέλ, ενώ η αστοχία του Ντρέιπερ από τη γραμμή της φιλάνθρωπίας (0/2 στα 15.7΄΄), έδωσε στην Εφές την τελευταία κατοχή.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς, όμως, δεν είχαν “καθαρό” μυαλό στα τελευταία λεπτά κι οι περισσότεροι εξ αυτών προσπάθησαν να γίνουν ήρωες! Αποτέλεσμα ήταν η “πάσα” να μοιάζει με… αγνωστη λέξη ενώ “κόλλησαν” στην τελευταία επίθεση, με αποτέλεσμα το τρίποντο του Ντέρικ Μπράουν να μην δείχνει η ιδανική επιλογή. Ο πρώην παίκτης της Λοκομοτίβ (πέρασε εκεί τρία χρόνια) δεν βρήκε στόχο και οι γηπεδούχοι έκαναν το “2 στα 2” στο Top 16.

Η Εφές μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρήκε πόντους μέσα στο καλάθι από τον Άλεξ Τάιους, την ώρα που η Λοκομοτίβ έδειχνε πολύ… απρόσεκτη κι έχανε την ευκαιρία να πάρει πόντους σε “εύκολες” προσπάθειες. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έδειχναν να πατούν καλύτερα στο παρκέ και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρέθηκαν στο +13 (31-19). Ο Ντιλέινι, όμως, ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι “καυτός” και πήρε από το χέρι την ομάδα του, βοηθώντας την να “ροκανίσει” διαφορά. Από κοντά κι ο Άντονι Ράντολφ που έδωσε πολύτιμες λύσεις.

Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι… επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 66-66 στο 34′. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τους φιλοξενούμενους, πάντως, να μην έχουν τις καλύτερες δυνατές επιλογές, χάνοντας έτσι μια μεγάλη ευκαιρία να πάρουν ένα “διπλό” που θα μπορούσε να φανεί υπερπολύτιμο στην εξέλιξη του ομίλου. Αντίθετα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να αρχίσει να κάνει όνειρα για πλέι οφ.