Απέδρασε από την… φουρτούνα η ΑΕΚ!

2016-01-09T19:25:04+00:00 2016-01-09T19:59:03+00:00.

09/Jan/16 19:25

????????????????????????????????????

Η ΑΕΚ ξεπέρασε τις δυσκολίες που προέκυψαν στον αγώνα (βλ. επεισόδιο Κούπερ-Ζντοβτς) και λύγισε τον μαχητικό Αρκαδικό με 78-74.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Πρωταγωνιστής στο τέλος και πάλι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος είχε 4 πόντους στο ημίχρονο αλλά τελείωσε τον αγώνα με 20. Είχε 12/14 βολές εκ των οποίων οι περισσότερες ήταν στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα. Η ΑΕΚ έκλεισε τον πρώτο γύρο με 10-3, επίδοση που είναι η καλύτερη των τελευταίων 13 ετών. Συγκεκριμένα τη σεζόν 2002-03 είχε 11-2.

Η άμυνα ζώνης που έπαιξε ο Αρκαδικός από το ξεκίνημα φάνηκε να ζορίζει την ΑΕΚ αλλά στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ζντοβτς ήταν εύστοχοι και βρήκαν πόντους από δεύτερες ευκαιρίες (7π.). Στην άμυνα, όμως, αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα με αποτέλεσμα η ομάδα της Τρίπολης να μένει κοντά στο σκορ και σταδιακά να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα. Αυτό συνέβη όταν πέρασε τη μπάλα μέσα στον Βασίλη Καββαδά, ενώ Νούουτιν και Βαν Όστρουμ δημιουργούσαν με μεγάλη άνεση “ρήγματα” στην “κιτρινόμαυρη” άμυνα. Ήρθε και το επεισόδιο του Κούπερ με τον Ζντοβτς κι η ΑΕΚ βγήκε τελείως εκτός ρυθμού. Κάπως έτσι η ομάδα του Καστρίτη, που είχε πλάνο στο παιχνίδι της, με σερί 12-0 βρέθηκε από το -7 (22-29) στο +5 (34-29). Μάλιστα, η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη υπέρ της αν δεν έδινε λύσεις στην “Ένωση” ο Ντράγκαν Σάκοτα.

Οι πρώτοι 12 πόντοι της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν από τρίποντα (ξεκίνησε με 4/6) και κατάφερε να προηγηθεί με 52-46 αλλά η αδυναμία περιορισμού του Καββαδά επέτρεψε στον Αρκαδικό να βρει λύσεις. Όταν, όμως, βρέθηκε στο πάγκο για να πάρει “ανάσες” οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην επίθεση. Η ΑΕΚ είδε τον Μαυροκεφαλίδη να σημειώνει 8 πόντους στην τρίτη περίοδο (είχε 4 στο πρώτο μέρος) και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με μια σημαντική (για τα δεδομένα του αγώνα) διαφορά (58-50). Ο Αρκαδικός έμοιαζε να μένει από δυνάμεις και λύσεις καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν βελτιώσει την άμυνα τους κι η μπάλα περνούσε πολύ δύσκολα στον Καββαδά. Το τρίποντο του Καλαμπόκη στο 35′ έφερε για πρώτη φορά την ΑΕΚ στο +10 (65-55 στο 33′).

Ο Βαν Όστρουμ, όμως, πήρε προσωπικά την υπόθεση ανατροπή κι εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή των γηπεδούχων. Το εντυπωσιακό κάρφωμα που έκανε στον αιφνιδιασμό αποτέλεσε την αρχή ενός προσωπικού του ξεσπάσματος στην τέταρτη περίοδο όταν και σημείωσε 13 πόντους! Ο Αρκαδικός μείωσε στον πόντο (66-67, 1’48” πριν το φινάλε) και ο αγώνας κρίθηκε στη διαδικασία των βολών, όπου με τη σειρά της ήταν μια “μονομαχία” Μαυροκεφαλίδη-Βαν Όστρουμ. Τελικά τη διαφορά έκανε ένα επιθετικό ριμπάουντ, αυτό του Χέρστον μετά τις 1/2 βολές που είχε ο Μαυροκεφαλίδης 4” πριν το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν 74-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 41-40, 50-58, 74-78