Νικηφόρο “πράσινο” σερί με κορυφαίο Φελντέιν

2016-01-11T18:52:01+00:00 2016-01-11T19:06:36+00:00.

11/Jan/16 18:52

Το νικηφόρο του σερί στη φετινή Basket League συνέχισε ο Παναθηναϊκός αφού μετά την επικράτηση με 73-67 απέναντι στην ιδιαίτερα μαχητική Κηφισιά, ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος με 13 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι “πράσινοι” δεν έπιασαν υψηλά επίπεδα απόδοσης αλλά με κορυφαίους τους Φελντέιν (21π, 5ρ, 3ασ. 6 λάθη) και Φώτση (12π, 5ρ) έφτασαν σε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα. Σημαντικό χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ο οποίος σε περίπου 20′ είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με τους Χαραλαμπόπουλο και Παπαγιάννη να ξεκινούν για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν ως βασικοί, η Κηφισιά κατάφερε να προηγηθεί με 10-7 στο 4′, χάρη σε καλάθι του Ελ Αμίν στον αιφνιδιασμό. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χτυπούν μέσα από το ζωγραφιστό και οι Χογκ και Κασελάκης ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ (19-12, 7′). Το προβληματικό πρώτο δεκάλεπτο για τους “πράσινους”, ολοκληρώθηκε τελικά στο 22-14 μετά από τρίποντο του Χρυσικόπουλου με τη λήξη.

Στο διάστημα αυτό οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν κατώτεροι του αναμενομένου τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Αργές επιστροφές και κακή κυκλοφορία της μπάλας έδωσαν στην Κηφισιά την ευκαιρία να χτίσει μία μικρή διαφορά.

Τα επιθετικά ριμπάουντ του Αντώνη Φώτση έδωσαν στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να ανανεώσει χαμένες επιθέσεις και ο Φελντέιν με τρίποντο διαμόρφωσε το 23-17 στο 8′. Τα πολλά λάθη ωστόσο των γηπεδούχων (7), επέτρεψαν στην Κηφισιά να ξεφύγει εκ νέου με +8 (27-19) με τον πολύ θετικό Ελ Αμίν να σκοράρει από μέση απόσταση. Από αυτό το σημείο και μετά οι “πράσινοι” σοβαρεύτηκαν και κατάφεραν να “ροκανίσουν” τη διαφορά αρχικά με τον Φώτση (27-22) και στη συνέχεια με τον Χαραλαμπόπουλο (29-27, 17′). Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου η παραγωγικότητα έπεσε σημαντικά και ο Φελντέιν από την κορυφή έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-32 για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός έπαιξε σαν πραγματικός… Παναθηναϊκός και μετά το προσπέρασμα (35-34) δια χειρός Φώτση, έτρεξε σερί 13-1 με το οποίο έχτισε διαφορά ασφαλείας (48-35, 25′). Η Κηφισιά συνέχισε να έχει πολύ σοβαρά επιθετικά προβλήματα και ο Σμιθ ήταν ο πρώτος παίκτης των φιλοξενούμενων που σκόραρε κάτω από καλάθι μετά από πολύ ώρα διαμορφώνοντας το 48-38 στο 27′. Στα εναπομείναντα λεπτά οι “πράσινοι” ανέβασαν και άλλο το ρυθμό τους ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 25-8 μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα του Φελντέιν στον αιφνιδιασμό (57-42).

Η τελευταία περίοδος διαδικαστικού χαρακτήρα ξεκίνησε με εκατέρωθεν εύστοχα τρίποντα των Γκιστ και Χογκ (60-48, 32′), πριν ο Αμερικάνος της Κηφισιάς φέρει τη διαφορά για πρώτη φορά μετά από ώρα σε μονοψήφια επίπεδα (62-53, 35′). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και η όμορφη προσπάθεια του Γκίκα στον αιφνιδιασμό (67-60), ανάγκασε τον Τζόρτζεβιτς να καλέσει σε time out, 2.45 πριν το τέλος. Ακόμα ένα τρίποντο του Φελντέιν διαμόρφωσε το 70-60 αλλά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασε για ακόμα μία φορά μειώνοντας σε 70-64, με 58″ στο ρολόι. Η αντίδραση αυτή όμως ήρθε πολύ αργά με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο θετικό αποτέλεσμα με 73-67.

Που κρίθηκε

Το 16-1 σερί που “έτρεξε” ο Παναθηναϊκός στην επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια ήταν καταδικαστικό για την Κηφισιά. Οι “πράσινοι” πήραν το προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης παρά τις όποιες αυξομειώσεις στη συνέχεια.

O Τζέιμς Φελντέιν μπορεί να ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, όμως ο Αντώνης Φώτσης πέτυχε σημαντικά καλάθια όταν τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για τον Παναθηναϊκός. Ο 34χρονος πάουερ-φόργουορντ πέτυχε 12 πόντους (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα) και μάζεψε 5 ριμπάουντ όντας ένας από τους διακριθέντες για τους νικητές.