Υψηλή πτήση ο ΠΑΟΚ!

2016-01-12T20:43:04+00:00 2016-01-12T20:57:48+00:00.

12/Jan/16 20:43

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε εντυπωσιακό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα κι επικράτησε 88-75 της Λιμόζ, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στο Last 32 του Eurocup.

Η ήττα από τη Βαλένθια ήταν απλά μια κακή παρένθεση για τον “δικέφαλο του Βορρά”, ο οποίος βρήκε πολλές λύσεις από τους βασικούς παίκτες του ενώ είχε πολύ καλή κυκλοφορία (23 ασιστ). Εντυπωσιακός ο Σχορτσανίτης (19π. με 8/10διπ., 5ρ.), από κοντά κι οι Βασιλειάδης (15π.), Χάτσερ (14π.). Ουσιαστική εμφάνιση από τον Νίκολα Μάρκοβιτς, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους (5/6διπ.) και μάζεψε 8 ριμπάουντ κι έφτασε τους 29 βαθμούς του RKG. Γενικά, η ελληνική ομάδα ήταν εντυπωσιακή έχοντας 112 στο RKG!

Το καλό ξεκίνημα του ΜακΚάλεμπ, ο οποίος είχε ήδη 7 πόντους σε 5 λεπτά, προβλημάτισε τον ΠΑΟΚ κι έδειξε ότι θα έχει δύσκολο έργο κόντρα στη γαλλική ομάδα. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, όμως, είχε διαφορετική άποψη! Ο Έλληνας σέντερ ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο (12π. με 5/7διπ. σε 10 λεπτά!) και σε συνδυασμό με την αποτελεσματική άμυνα της, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πήρε τον έλεγχο. Με καλάθι του Τέπιτς στον αιφνιδιασμό, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 34-23!

Τα διαδοχικά τρίποντα του Σάφαρτζικ έδωσαν πνοή στη Λιμόζ, η οποία “ροκάνισε” τη διαφορά στην τρίτη περίοδο. Την ίδια ώρα, ο Σχορτσανίτης φορτώθηκε νωρίς με το τέταρτο φάουλ κι ο ΠΑΟΚ έδειξε να βγαίνει εκτός ρυθμού. Αυτό, όμως, δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Χάτσερ αρχικά κι ο Βασιλειάδης στη συνέχεια πήραν την ομάδα στις πλάτες τους. Οι δυο τους έδωσαν το… έναυσμα για το ξέσπασμα του “δικέφαλου του Βορρά”, ο οποίος έτρεξε επιμέρους 19-4 κι από το +3 (58-55 στο 27’) βρέθηκε στο +18 (77-59 στο 32’). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις και με τον Μάρκοβιτς να σημειώνει 6 πόντους στην τέταρτη περίοδο, διατήρησε διαφορά ασφαλείας μέχρι το φινάλε.