Εφιάλτης στο Μιλάνο!

2016-01-12T22:53:54+00:00 2016-01-12T23:19:16+00:00.

12/Jan/16 22:53

“Μαύρο” βράδυ για τον Άρη στο Μιλάνο, ο οποίος γνώρισε μια από τις πιο βαριές ήττες στην ιστορία του, καθώς η Αρμάνι Μιλάνο τον “διέλυσε” με 95-54.

Για την ακρίβεια ήταν η δεύτερη πιο βαριά καθώς τη σεζόν 1991/92 είχε ηττηθεί από την Μπάγερ Λεβερκούζεν με διαφορά 46 πόντων (126-80). Το Μιλάνο, πάντως, δεν… ταιριάζει στην ομάδα της Θεσσαλονίκης που είχε γνωρίσει κι άλλες δύο “βαριές” ήττες. Συγκεκριμένα, τη σεζόν 1986/87 είχε χάσει με 83-49 (-34) από την Τρέισερ Μιλάνο και 117-86 από τη Φίλιπς Μιλάνο τη σεζόν 1991/92.

Να ξεχάσει γρήγορα το αποψινό βράδυ στην πρωτεύουσα της μόδας θα επιδιώξει ο Άρης, ο οποίος γνώρισε την πρώτη του ήττα στο Last 32 σε μια νύχτα ντροπής! Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν σαρωτική στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κι ουσιαστικά μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 20-3 στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 33-10!

Μέχρι εκείνο το σημείο οι “κίτρινοι” έδειχναν να το παλεύουν με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Οκάρο Ουάιτ, ο οποίος σημείωσε 8 πόντους. Στη συνέχεια, όμως, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καθόλου καλά αφού οι παίκτες του Πρίφτη ήταν πολύ άστοχοι, με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 30 πόντους (56-25 στο 19′).

Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητα και ο Άρης ήταν φανερά εκτός αγώνα. Κάπως έτσι η τρίτη περίοδος ήταν απλά μια παρένθεση καθώς οι παίκτες του Ρέπεσα ξεκίνησαν με σερί 15-0 το τελευταίο δεκάλεπτο κι έφτασαν τη διαφορά ως το +45 (95-50 στο 39′). Η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20/64.